الو اپلای

مشاوره رایگان با کارشناسان الواپلای

0912-4071406 - 0912-4071406

alo@aloapply.com

دانشگاه باشکنت ترکیه (Başkent University)

رتبه جهانی : 401 آنکارا سالانه : 5000 دلار - 10000 دلار خصوصی

توضیحات

دانشگاه باشکنت (Başkent University) یکی از بهترین دانشگاه های خصوصی و غیردولتی در کشور ترکیه است که در شهر آنکارا قرار دارد و به عنوان یکی از مشهورترین مراکز علمی تحقیقاتی و درمانی کشور ترکیه شناخته می‌شود. شهرت دانشگاه باشکنت بیشتر به خاطر ارائه رشته های پزشکی و دندانپزشکی است.

افتتاح حساب بین المللی در ترکیه به صورت حضوری و وکالتی کلیک کنید


دانشگاه باشکنت در زمینه علوم پزشکی و سایر رشته ها در حال فعالیت است و در حال حاضر مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران است.

تاریخچه دانشگاه باشکنت

دانشگاه باشکنت (Başkent University) اولین و مجهزترین دانشگاه خصوصی ترکیه است که در سال 1993 توسط پروفسور مهمت هابرال (Mehmet Haberal) با همکاری سازمان سوانح و سوختگی و سازمان پیوند اعضای ترکیه در شهر آنکارا تاسیس شد و از سال 1994 به صورت رسمی فعالیت خود را شروع کرد.

از همان سال های نخست دانشکده ها و بخش های مختلف دانشگاه شروع به ساخته شدن کرد و در حال حاضر این دانشگاه یکی از بزرگترین و مجهزترین پردیس های دانشگاهی را در سطح کشور ترکیه دارد و همچنان در حال گسترش و توسعه است. این دانشگاه دارای امکانات علمی فوق العاده ای است و به همین دلیل یکی از دانشگاه های خصوصی بسیار گران قیمت در کشور ترکیه است.

رتبه بندی دانشگاه باشکنت

دانشگاه باشکنت مورد توجه بسیاری از ایرانی هایی که قصد تحصیل در ترکیه و رشته های علوم پزشکی را دارند قرار گفته است.

دانشگاه باشکنت آنکارا در سال 1397 در بین بهترین دانشگاه های ترکیه رتبه 33 و همچنین در بین دانشگاه های برتر جهان رتبه 2547 را به خود اختصاص داده بود. این دانشگاه به دلیل رتبه بالای علمی که دارد، تنها دانشگاه خصوصی است که با دانشگاه های دولتی کشور ترکیه رقابت می‌کند.

 اساتید دانشگاه باشکنت اکثراً  در کشور آمریکا تحصیل کرده اند.

استاد های دانشگاه در نمره دهی به دانشجویان سخت‌گیر بوده و به همین دلیل دانشجویان باید نهایت سعی خود را جهت کسب نمره قبولی را به عمل آورند. در باشکنت هم به زبان ترکی و هم به زبان انگلیسی تدریس می‌شود.

شرایط تحصیل در دانشگاه باشکنت

همان طور که اشاره شد در سال های اخیر دانشگاه باشکنت مورد توجه خیلی از دانشجویانی که خواهان تحصیل در رشته های علوم پزشکی بوده‌اند قرار گرفته است. به همین دلیل لازم دیدیم که در مورد شرایط تحصیل در دانشگاه برای متقاضیان ایرانی صحبت کنیم.

دانشجویان ایرانی که می‌خواهند در دانشگاه باشکنت تحصیل کنند، در درجه اول باید مدرک زبان Tomer را دریافت کنند.

در حالت کلی ورود دانشجویان ایرانی به دانشگاه باشکنت به دو صورت امکان پذیر است. روش اول به این صورت است که متقاضی باید در آزمون YOS برای ورود به دانشگاه اقدام کند.

روش دوم تحصیل در این دانشگاه به این صورت است که بر اساس سوابق تحصیلی در ایران نسبت به پذیرش از دانشگاه اقدام کنید.

شرایط تحصیل در دانشگاه باشکنت

دانشکده های دانشگاه باشکنت

دانشکده های مختلف دانشگاه باشکنت به مرور ساخته شده و به دانشگاه اضافه شده اند. امروزه یکی از بزرگترین و مجهزترین پردیس های دانشگاهی در کشور ترکیه در دانشگاه باشکنت وجود دارد. در این بخش به لیستی از دانشکده هایی که در این دانشگاه وجود دارد اشاره می کنیم.

 • دانشکده علوم بهداشتی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده الهیات
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده ارتباطات
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده هنرهای زیبایی
 • دانشکده علوم اقتصادی و دارایی
 • دانشکده علوم تجربی

رشته های تحصیلی داشنگاه باشکنت

در دانشگاه باشکنت رشته های مختلفی تدریس می شود و نمی توان به همه آن ها اشاره کرد اما در حالت کلی می توان گفت که انواع مختلفی از رشته های دانشگاهی در این دانشگاه تدریس میشود و هر دانشکده رشته های مخصوص خود را به دانشجویان آموزش می دهد.

در یک نگاه می توان گفت که انواع مختلفی از رشته های تحصیلی در باشکنت وجود دارد. از جمله این رشته ها می توان به رشته های علوم پزشکی، مهندسی، اقتصادی و مالی، رشته های مربوط به روابط بین الملل و بسیاری از رشته های دیگر اشاره کرد.

تقویم آموزشی دانشگاه باشکنت

دانشگاه دارای تقویم آموزشی متفاوتی برای هر رشته و مقطعی است و می توان با مراجعه به آدرس سایت دانشگاه تقویم آموزشی هر رشته‌ای را به دست آورد.

بورسیه دانشگاهی

دانشجویان بین المللی که در دانشگاه باشکنت تحصیل می کنند، این امکان را دارند که تحت شرایطی از بورسیه  و برنامه اراسموس دانشگاه باشکنت استفاده کنند. طبق این برنامه دانشگاه به تبادل دانشجویان ممتاز با دانشگاه های برتر اروپا می پردازد. دریافت بورسیه از دانشگاه باشکنت به دو صورت انجام می شود:

 1. افرادی که دارای امتیازهای زیر هستند و جز سه نفر اول باشند، بورسیه 25 درصدی دانشگاه را دریافت می کنند
 • کسب نمره آزمون YOS بالای 85
 • کسب نمره sat بالای 1500
 • معدل دبیرستان بالای 18
 • کسب نمره 90 در GPA
 1. بورسیه استعدادهای درخشان دانشگاه باشکنت بر اساس نمره GPA دانشجویان، به دانشجویان برتر هر رشته و مقطعی صورت می گیرد:
 • رشته های پزشکی و دندانپزشکی به حداقل نمره 92 در GPA نیاز است
 • در مقطع کارشناسی به حداقل GPA، 3.5 نیاز است
 • در مقاطع بالاتر از کارشناسی به GPA، 3.9 نیاز است

امکانات دانشگاه

دانشگاه باشکنت دارای امکانات رفاهی کامل و بی نظیر است به طوری که می توان تمام امکانات یک شهر کامل را در این دانشگاه دید و دانشجویان از مراجعه به محیط های بیرون دانشگاه بی نیاز هستند.

از جمله این امکانات می توان به 3 خوابگاه شیک و منظم، امکانات کامل ورزشی و رفاهی، کتابخانه، سالن های ورزشی، مسجد، آرایشگاه و … اشاره کرد. در این دانشگاه خدمات درمانی برای دانشجویان به صورت رایگان ارائه می شود. دانشجویانی که در باشکنت تحصیل می کنند و در خارج از دانشگاه خوابگاه گرفته باشند، دانشگاه اتوبوس های رایگان برای این دانشجویان فراهم کرده است و می توانند بدون پرداخت هزینه از این اتوبوس ها استفاده کنند.

هزینه های زندگی دانشجویی

برای کسانی که می خواهند در دانشگاه باشکنت تحصیل کنند یکی از مهمترین مواردی که باید حتما به آن توجه کافی داشته باشند، بحث هزینه های مربوط به تحصیل در دانشگاه است.

از آنجا که دانشگاه باشکنت یک دانشگاه خصوصی و معتبر در کشور ترکیه است، نسبت به دانشگاه های دولتی و دیگر دانشگاه ها شهریه بسیار بالاتری از دانشجویان می گیرد و علاوه بر شهریه دانشگاه باید هزینه های دیگر مثل هزینه خوابگاه، خوراک و مسائل دیگر را نیز به این هزینه ها اضافه کرد.

خوابگاه های باشکنت دارای امکانات کامل و بی نظیری هستند و هر نیاز دانشجویان را برآورده ساخته است. طبیعی است که این امکانات هزینه هایی دارد.

به طور میانگین در خوابگاه های باشکنت برای هر اتاق دو نفره سالیانه مبلغ 15 هزار لیر از دانشجویان گرفته می شود. علاوه بر هزینه خوابگاه باید هزینه شهریه هر رشته و مقطع را به صورت جداگانه در نظر گرفت.

برای رشته های مختلف شهریه های متفاوتی از دانشجویان گرفته می شود و خیلی از سایت ها درباره این شهریه ها عددهای مختلفی را ذکر کرده اند اما در این مورد توصیه می شود که به وب سایت اصلی دانشگاه باشکنت (baskent.edu.tr/english) مراجعه شود تا از شهریه ها به طور دقیق مطلع شوید.

مزایای تحصیل در دانشگاه باشکنت

با تحصیل در دانشگاه باشکنت شما این امکان را خواهید داشت تا رشته و مقطع مورد علاقه خود را در یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه و اروپا و زیر نظر بهترین اساتید یاد بگیرید. این موضوع باعث اعتبار بخشی زیادی به مدارک دانشگاهی و حرفه شما می شود و باعث می شود تا در هر جای دنیا مدرک شما اعتبار بالایی داشته باشد.

نحوه گرفتن پذیرش دانشجویان خارجی در سال 2021-2022

دانشگاه باشکنت هر ساله میزبان دانشجویان زیادی از سراسر جهان است و در وب سایت رسمی دانشگاه شرایط و نحوه پذیرش دانشجویان خارجی برای دانشگاه آمده است.

در حالت کلی فرآیند پذیرش دانشجو در دانشگاه باشکنت ترکیه به دو صورت انجام می‌شود:

 • فرستادن مدارک مورد نیاز دانشگاه به صورت آنلاین

در این روش دانشجوی متقاضی دانشگاه، ابتدا رشته و مقطع تحصیلی خود را در سایت رسمی دانشگاه باشکنت (www.baskent.edu.tr/english ) مشخص و انتخاب می‌کند و بعد از آن درخواست آپلای خود به همراه مدارک مورد نیاز را به صورت آنلاین برای دانشگاه می فرستد.

 • ارسال مدارک موردنیاز به شرکت هایی که به صورت حرفه ای دانشجو به ترکیه اعزم می‌کنند

شرکت ها و سازمان های معتبری وجود دارند که کار آن ها اعزام دانشجو به کشور ترکیه است. می توان با یکی از این شرکت ها تماس گرفت و طبق قوانین و شرایطی که آن سازمان دارد مدارک و آزمون هایی را از دانشجوی متقاضی دریافت می‌کند و در ازای مبلغی فرایند پذیرش در دانشگاه های ترکیه و از جمله دانشگاه باشکنت را برای دانشجویان متقاضی انجام می‌دهند.

سوالات متداول

دانشگاه باشکنت در کجا قرار دارد؟ و دانشگاه از چه نوعی است؟

این دانشگاه در کشور ترکیه و شهر آنکارا قرار دارد و یکی از مهم ترین و معتبرترین دانشگاه های شهر آنکارا است. این دانشگاه از نوع خصوصی است و به نسبت دانشگاه های دیگر شهریه بیشتری از دانشجویان خود دریافت می کند.

آدرس سایت دانشگاه باشکنت چیست؟

می توان از طریق آدرس www.baskent.edu.tr/english  به دانشگاه باشکنت و موارد مرتبط با آن دسترسی پیدا کرد.

آیا می توان از دانشگاه باشکنت بورسیه دریافت کرد؟

بله. طبق شرایطی که در همین مقاله هم به آن اشاره شد می توان از این دانشگاه بورسیه 25 درصدی دریافت کرد.

نقشه دانشگاه

ویژگی های دانشگاه

آدرس و اطلاعات تماس

آدرس: ترکیه، آنکارا ،منطقه باگلیکا پردیس فاتح سلطان ، 18 کیلومتری جاده اسکی شهیر

ارسال نظر

امتیاز خود را ثبت کنید

میانگین امتیاز کاربران: ۴.۳/۵

milad

تاریخ : 1400/11/02

in uni khobe