الو اپلای

مشاوره رایگان با کارشناسان الواپلای

0912-4071406 - 0912-4071406

alo@aloapply.com

دانشگاه دوکوز ایلول Dokuz Eylül Üniversitesi

رتبه جهانی : 938 ازمیر سالانه : 400 _ 5000 دولتی

توضیحات

تاریخچه

دانشگاه دوکوز ایلول یکی از معتبرترین مراکز آموزشی برای تحصیل در ترکیه می باشد که در 20 ژوئیه 1982 با "مصوبه قانون شماره 41 تشکیل سازمان های آموزش عالی" تاسیس شد.

در هنگام تاسیس، دانشکده هنرهای زیبا ، دانشکده حقوق، اقتصاد و علوم اداری، دانشکده مهندسی و معماری، دانشکده پزشکی، انستیتوی تکنولوژی و علوم دریایی، مدرسه عالی عدالت از دانشگاه اژه، مدرسه عالی مدیریت گردشگری و هتلداری آیدین، دانشکده علوم تربیتی بوجا زیر نظر سازمان ملی آموزش جوانان و ورزش، دانشکده مهندسی، دانشکده الهیات دنیزلی، مدرسه علوم تربیتی دمیرچی، مدرسه علوم تربیتی دنیزلی، هنرستان فنی حرفه ای ازمیر، هنرستان دولتی موسیقی ازمیر زیر نظر سازمان فرهنگ و گردشگری، مدرسه عالی مدیریت مولا تحت نظر آکادمی علوم تجاری و اقتصادی به دانشگاه دوکوز ایلول منتقل شده اند.

دانشگاه فعالیت های آموزشی خود را با دانشکده تازه افتتاح شده ادبیات و علوم پایه، انستیتوی علوم اجتماعی، انستیتوی علوم بهداشتی، مدرسه عالی تجارت و مدیریت دریایی، مدرسه عالی علوم تربیتی، مدرسه عالی آموزش هنر، با مجموع 24 واحد درسی آغاز کرده است.

درباره دانشگاه دوکوز ایلول

دانشگاه دوکوز ایلول پس از دانشگاه اژه دومین دانشگاه دولتی مهم در ازمیر به حساب می آید. زبان تدریس دراین دانشگاه به طور کلی ترکی می باشد. اما در برخی دانشکده ها انگلیسی می باشد. این دانشگاه در 20 ژوئیه 1982 تاسیس شد و نام آن به معنای 9 سپتامبر است که به واقعه ی آزادسازی ازمیر از اشغال یونانیان در سال 1922 اشاره دارد، این واقعه یکی از آخرین وقایع جنگ استقلال ترکیه بود و به همین دلیل در تاریخ ترکیه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

دانشگاه دوکوز ایلول امروز در سرتاسر ازمیر با 10 انستیتو، 18 دانشکده ، 3 مدسه عالی، یک هنرستان موسیقی، 6 هنرستان فنی حرفه ای، یک بیمارستان کاربردی و تحقیقاتی و 60 مرکز کاربردی و تحقیقاتی، با علم به ارائه خدمات اجتماعی با کیفیت، وظیفه تحقیق علمی و آموزش عالی خود را به پیش می برد.

از سال تحصیلی 2020-2019 ، 70158 دانشجو در این دانشگاه تحصیل می کنند. از این تعداد، 1352 دانشجوی بین المللی از 115 کشور جهان وجود دارد. از سال 2019 ، 3657 کارمند آموزشی و 4824 کارمند اداری در دانشگاه مشغول به کار هستند.


دانشگاه قاضی یکی از بهترین دانشگاه‌های دولتی ترکیه

تحصیل در دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه یک گزینه بسیار مطلوب برای دانشجویان ایرانی محسوب می‌شود. دانشگاه قاضی یا همان دانشگاه غازی (Gazi University) یکی از بهترین دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه است که در شهر آنکارا قرار دارد. این دانشگاه در سال 1926 توسط مصطفی کمال آتاتورک (Mustafa Kemal Atatürk) تاسیس شده است. دانشگاه قاضی یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کشور ترکیه است که مورد تایید وزارت علوم کشورمان ایران نیز می‌باشد. در ادامه مطلب به بررسی ویژگی‌ها و شرایط پذیرش در دانشگاه Gazi می‌پردازیم.

نگاهی کلی به نکات مثبت و منفی تحصیل در دانشگاه دولتی قاضی

دانشگاه Gazi با ارائه رشته‌های مختلف تحصیلی به همراه هزینه‌های کم در قلب شهر آنکارا، پایتخت ترکیه یک تجربه بسیار خوب تحصیلی را تقدیم‌تان می‌کند. این دانشگاه با در اختیار گذاشتن امکانات رفاهی بسیاری در جهت جلب رضایت دانشجویان توانسته به یکی از محبوب‌ترین دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه تبدیل شود. دانشگاه Gazi جزو 20 دانشگاه برتر کشور ترکیه است که یکی از پرجمعیت‌ترین دانشگاه‌های این کشور نیز به شمار می‌آید. دانشجویان خارجی و داخلی دانشگاه قاضی می‌توانند در رشته‌های مختلفی مانند پزشکی و مهندسی مشغول به تحصیل شوند. 

یکی از نکات منفی تحصیل در رشته‎های پزشکی در دانشگاه Gazi این است که برخی رشته‌های پزشکی این دانشگاه در وزارت بهداشت کشور عزیزمان ایران مورد تایید نیستند. تنها رشته پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت ایران در این دانشگاه، رشته دندانپزشکی است.

معرفی دانشگاه دولتی قاضی

دانشگاه Gazi در پایتخت کشور ترکیه یکی از اولین دانشگاه‌های معتبر دولتی این کشور بود که به دستور آتاتورک در سال 1926 ساخته شد. در حقیقت این دانشگاه در ابتدا تنها یک موسسه آموزشی بوده است. 56 سال بعد از تاریخ احداث اولیه یعنی در سال 1982 این موسسه با آکادمی‌های مختلف در شهر آنکارا مانند آکادمی مهندسی کشاورزی بولو، کالج فنی و سایر مراکز آموزشی دیگر ادغام شد. ادغام موسسه‌های آموزشی معتبر در این شهر باعث شد تا در سال 1982 دانشگاه دولتی قاضی رسمی شود. امروزه این دانشگاه بیش از 43 هزار دانشجوی فعال دارد و از محبوبیت زیادی نیز در میان دانشجویان خارجی برخوردار است. 

دانشگاه قاضی توانست با پیشرفت‌های فراوان و سرمایه‌گذاری‌های دولت کشور ترکیه از سال 2018 در میان 1000 دانشگاه برتر جهان در بسیاری از سایت‌های معتبر قرار گیرد. این سایت‌ها دانشگاه قاضی را در زمینه‌های مهندسی و پزشکی نیز مورد ارزیابی قرار داده‌اند. رتبه‌های 602 برای بخش پزشکی این دانشگاه و رتبه 557 برای بخش مهندسی دانشگاه Gazi به دانشجویان خارجی نوید کیفیت آموزشی بالایی را می‌دهد. 

موقعیت مکانی و شرایط فرهنگی دانشگاه قاضی

یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید پیش از مهاجرت تحصیلی در نظر بگیریم، محل قرار گیری دانشگاه مورد نظر و بررسی شرایط فرهنگی در آن منطقه است. خبر خوب اینجاست که کشور ترکیه به دلیل همسایگی با کشور ایران فرهنگ تقریبا مشابهی با مردم ایران دارد. همانطور که شاید بدانید دین اکثریت مردم ترکیه اسلام است. همین امر سبب شده تا دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه قاضی و زندگی در شهر آنکارا نیازی به یادگیری آداب و رسوم مردم ترکیه نداشته باشند. 

شهر آنکارا، پایتخت ترکیه و یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای این کشور پس از استانبول به شمار می‌آید. با توجه به امکانات رفاهی و تفریحی زیاد در این شهر زندگی و تحصیل برای دانشجویان خارجی در دانشگاه قاضی بسیار مناسب است. جالب است بدانید که شهر آنکارا دارای 12 دانشگاه دیگر نیز می‌باشد. این مسئله سبب شده تا این شهر به عنوان قطب علمی کشور ترکیه نیز به حساب آید. در این دانشگاه‌ها بیش از 320 برنامه تحصیلی ارائه می‌شود که در برای دانشگاه‌های یک شهر بسیار قابل توجه است.

آمار دانشجویان دانشگاه قاضی در سال 2021

همانطور که گفته شد دانشگاه Gazi یکی از محبوب‌ترین دانشگاه‌های ترکیه است که تعداد دانشجویان زیادی را در سال 2021 در خود جای داده است. بنابر به روز‌ترین آمار سایت معتبر US News این دانشگاه دارای بیش از 43 هزار دانشجو می‌باشد. دانشگاه قاضی که در کشور ترکیه دارای شهرتی مثال زدنی در عرصه تحقیقات میدانی است، فرصتی را برای دانشجویان خارجی نیز فراهم کرده است تا بتوانند در این دانشگاه درس بخوانند. با توجه به این فرصت حدود یک هزار نفر دانشجوی خارجی از سرتاسر جهان به آنکارا مهاجرت کرده‌اند تا از امکانات عالی و سطح آموزشی بالای دانشگاه Gazi بهره‌مند شوند. 

رتبه دانشگاه قاضی در سال 2021

دانشگاه قاضی پس از سرمایه‌گذاری‌های فراوان دولت ترکیه در سالیان اخیر پیشرفت قابل توجهی در رنکینگ جهانی خود داشته است. این دانشگاه در سال 2021 توانسته است رتبه 19 را در میان دانشگاه‌های داخلی کشور ترکیه کسب کند. این دانشگاه همچنین بر اساس آمار سایت US News در میان 300 دانشگاه برتر قاره آسیا نیز دیده می‌شود. رتبه دانشگاه قاضی در میان دانشگاه‌های جهان در سال اخیر کمی افت داشته و به 1078 رسیده است. این رتبه در حالی امسال نسیب این دانشگاه شده است که در سال 2018 رتبه‌ای بین 800 تا 1000 را در سایت‌های مختلف رتبه‌بندی جهانی از آن خود کرده بود. 

دانشگاه Gazi بر اساس رشته‌های مهندسی، پزشکی و فیزیک نیز از سوی موسسه US News ارزیابی شده است. رتبه این دانشگاه در بخش پزشکی در میان دانشگاه‌های جهان 602، در بخش مهندسی 557 و در بخش فیزیک 631 می‌باشد، که سطح بالای دانشگاه قاضی در این سه بخش را نشان می‌دهد. 

موسسه‌ها و دانشکده‌های مختلف دانشگاه قاضی

دانشگاه Gazi یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های شهر آنکارا است که دارای بیش از 20 دانشکده تحصیلی می‌باشد. علاوه بر تعداد بالای دانشکده، تعداد زیادی مدراس و مراکز تحقیقاتی هم در دانشگاه قاضی یافت می‌شود که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

دانشگاه قاضی به طور کلی دارای 21 دانشکده تحصیلی، 52 مرکز تحقیقاتی، 11 مدرسه علوم و فنون، چهار مدرسه و هفت موسسه فارغ‌التحصیل است. این دانشگاه با دارا بودن حدود سه هزار نفر در هیئت علمی خود خدمات بسیار خوبی را به دانشجویان داخلی و خارجی ارائه می‌کند. انواع دانشکده‌‌های مختلف در دانشگاه قاضی به این شرح است:

 • دانشکده هنر و طراحی

 • دانشکده معماری

 • دانشکده هنر

 • دانشکده مهندسی

 • دانشکده ارتباطات

 • دانشکده هنرهای زیبا

 • دانشکده اقتصاد و علوم اداری

 • دانشکده پزشکی

 • دانشکده داروسازی

 • دانشکده علوم بهداشتی

 • دانشکده آموزش فنی

 • دانشکده حقوق

 • دانشکده علوم

 • دانشکده فناوری

 • دانشکده آموزش و پرورش گردشگری

 • دانشکده گردشگری

 • دانشکده آموزش حرفه‌ای

 • دانشکده آموزش و پرورش

 • دانشکده صنعتی

 • دانشکده هنر و علوم

دانشکده‌های دیگری نیز در دانشگاه قاضی وجود دارند که به ارائه تحصیلات تکمیلی می‌پردازند.

 • دانشکده تحقیقات و پیش‌گیری از حوادث

 • دانشکده هنرهای زیبا

 • دانشکده افسری انفورماتیک

 • دانشکده کارشناسی‌ ارشد

 • دانشکده علوم بهداشتی

 • دانشکده علوم اجتماعی

 • دانشکده علوم آموزشی

شرایط دریافت پذیرش در دانشگاه قاضی

افراد علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه Gazi می‌توانند از طریق دو راهی که در ادامه آن‌ها را معرفی خواهیم می‌توانند در دانشگاه قاضی مشغول به تحصیل شوند. این دو روش عبارت‌اند از: قبولی در آزمون بین‌المللی ست (SAT) و پذیرش در این دانشگاه بدون آزمون ورودی. البته یک راه دیگر نیز وجود دارد که دانشجویان کمی می‌توانند از آن استفاده کنند. دانشجویان مستعد از طریق بورسیه‌ تحصیلی که سالانه توسط دولت کشور ترکیه اعطا می‌شود پذیرش دانشگاه قاضی را دریافت می‌کنند. 

یکی از نکات مهم برای دریافت پذیرش در دانشگاه قاضی این است که این دانشگاه شرط معدل بالا را در سالیان اخیر برای دانشجویان تصویب کرده است. به طوری که داوطلبان رشته‌های پزشکی دانشگاه Gazi مانند رشته‌های دندانپزشکی و داروسازی باید دارای معدل دیپلم بالای 18 باشند. همچنین متقاضیانی که علاقه‌مند به تحصیل در رشته‌های مهندسی و علوم فنی هستند هم نیاز به معدل بالای 17 دارند.

پذیرش در دانشگاه دولتی قاضی با آزمون SAT

آزمون SAT یک آزمون بین‌المللی است که توسط موسسه‌های آمریکایی در سطح اول دنیا برگزار می‌شود. این آزمون چهار بار در یک سال برگزار می‌شود و همین قضیه فرصت شرکت چندباره را به دانشجویان علاقه‌مند می‌دهد. البته باید در نظر گرفت که برای هر باری که در این آزمون شرکت می‌کنید باید مبلغ 55 دلار را پرداخت کنید. 

دانشگاه قاضی از دانشگاه‌هایی می‌باشد که آزمون SAT را تایید می‌کند و دانشجویان را با یک میزان نمره مشخص جذب می‌کنند. این دانشگاه متقاضیانی که نمره 1200 از 1600 نمره ممکن در آزمون اس ای تی را دریافت کرده باشند را ثبت نام می‌کند. افرادی که به وسیله این آزمون در این دانشگاه درس می‌خوانند معمولا دوره‌های خود را به زبان انگلیسی می‌گذارنند. 

تحصیل در دانشگاه دولتی قاضی بدون شرکت در آزمون ورودی 

یکی دیگر از روش‌های دریافت پذیرش از دانشگاه Gazi تحصیل در این دانشگاه‌ بدون آزمون‌های ورودی است. این روش ظرفیت پایینی دارد و سالانه تعداد متقاضیان کمی با این روش این انتخاب می‌شوند. داوطلبان برای این روش نیاز به مدارک تحصیلی پیشین و ریزنمرات خود دارند. گفتنی است افرادی که بدون آزمون در دانشگاه قاضی ثبت نام می‌شوند باید توسط هیئت علمی دانشگاه انتخاب شوند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش

مدارک مورد نیاز دریافت پذیرش دانشگاه قاضی متناسب با هر رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است. برای مثال افرادی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر را دارند باید مدرک زبان انگلیسی به همراه داشته باشند. در حالی که برای افراد علاقه‌مند به تحصیل در رشته اقتصاد این دانشگاه تنها آزمون SAT و اثبات توانایی زبان ترکی نیاز است. مدارک مورد نیاز دریافت پذیرش در دانشگاه Gasi به صورت کلی به شرح زیر می‌باشند:

 • تکمیل فرم درخواست پذیرش 

 • مدرک تحصیلی پیشین به صورت ترجمه شده به زبان ترکی یا انگلیسی

 • انگیزه‌نامه 

 • مدرک معتبر زبان ترکی یا انگلیسی

 • مدرکی جهت اثبات پرداخت هزینه فرم درخواست (Application)

 • ارائه تمکن مالی جهت اثبات توانایی مالی فرد متقاضی

لازم به ذکر است که تمامی موارد بالا باید در دارالترجمه‌های معتبر ترجمه به زبان ترکی یا انگلیسی ترجمه شوند. همچنین در جمع‌آوری مدارک بسیار دقت داشته باشید زیرا کوچک‌ترین اشتباهی در این زمینه باعث می‌شود درخواست شما از سوی دانشگاه رد شود. دانشجویان می‌‌توانند این مراحل را به صورت حضوری در دانشگاه یا به صورت آنلاین در سایت رسمی دانشگاه قاضی انجام دهند.

معرفی رشته‌های ارائه شده در دانشگاه قاضی

دانشگاه قاضی دارای ویژگی‌های بسیاری است که یکی از آن‌ها تنوع بالا در رشته‌های تحصیلی این دانشگاه می‌باشد. در این دانشگاه دانشجویان می‌توانند در رشته‌های مختلفی مانند پزشکی، داروسازی، علوم بهداشتی، فناوری، اقتصاد، ادیبات ترکی، حقوق، کامپیوتر و... مشغول به تحصیل شوند.

دانشگاه دولتی قاضی توانسته در میان رتبه‌های برتر دانشگاه‌های کشور ترکیه قرار گیرد و حدود یک هزار نفر دانشجوی خارجی را به خود جذب کند. این دانشجویان معمولا در رشته‌های پردرآمد این دانشگاه مانند دندانپزشکی و حقوق مشغول به تحصیل هستند.

دستاوردهای دانشگاه قاضی

دانشگاه قاضی در شهر زیبای آنکارا یکی از وزنه‌های علمی این شهر نیز می‌باشد که دست‌آوردهای زیادی را برای کشور ترکیه به همراه داشته است. این دانشگاه دارای سومین بیمارستانی است که در ترکیه عمل پیوند اعضای صورت را انجام داده است. این عمل که برای اولین بار در بیمارستان دانشگاه قاضی در سال 2012 انجام شد باعث شد تا این دانشگاه در جهان بیش از پیش شناخته‌تر شود. علاوه بر این دانشگاه قاضی دست‌آوردهای زیادی در زمینه‌های مختلف پزشکی و اقتصادی داشته است که نتیجه سرمایه‌گذاری‌های بسیار دولت ترکیه می‌باشند. 

تحصیل در رشته دندانپزشکی دانشگاه قاضی

رشته دندانپزشکی در دانشگاه قاضی در میان دانشجویان خارجی به ویژه دانشجویان ایرانی از محبوبیت بالایی برخوردار است. رشته دندانپزشکی در این دانشگاه در میان 10 دانشگاه‌ها برتر کشور ترکیه قرار دارد. تحصیل در این دوره برای دانشجویان به مدت پنج سال به طول می‌انجامد که به دو دوره دو و سه ساله تقسیم می‌شود. 

دانشجویان در طول دوره دو ساله خود به یادگیری مفاهیم تئوری و غیر عملی می‌پردازند و با ورود به دوره سه ساله خود مباحث عملی را در مراکز دندانپزشکی فرا می‌گیرند. مدرک دندانپزشکی دانشگاه قاضی مورد تایید وزارت بهداشت و وزارت علوم کشور ایران می‌باشد. دانشجویان ایرانی می‌توانند پس از پنج سال تحصیل در این دانشگاه به هزینه مناسب، یک مطب با درآمد عالی در ایران راه بیاندازند.

شهریه‌ رشته‌های مختلف دانشگاه دولتی قاضی

دانشگاه قاضی شهر انکارا یکی از دانشگاه‌های دولتی برتر کشور ترکیه می‌باشد که به نسبت دیگر دانشگاه‌های اروپایی هزینه‌های پایین‌تری دارد. این دانشگاه دارای تنوع بالا در رشته‌های تحصیلی خود می‌باشد که با توجه هزینه کم دانشجویان زیادی را به خود جذب کرده است. با وجود اینکه میزان شهریه به مقطع تحصیلی شما بستگی دارد، متوسط هزینه هر رشته در دانشگاه Gazi در ادامه آورده شده است:

 • رشته دندانپزشکی حدود شش هزار لیر برای یک ترم

 • رشته زیست حدود دو هزار لیر برای یک ترم

 • رشته ریاضی حدود دو هزار لیر برای یک ترم

 • رشته مدیریت بخش‌های دولتی حدود دو هزار لیر برای یک ترم

 • رشته هنرهای زیبایی حدود چهار هزار لیر برای یک ترم

 • رشته مهندسی مکانیک حدود سه هزار لیر برای یک ترم

 • رشته مدیریت حدود دو هزار لیر برای یک ترم

 • رشته مهندسی صنایع حدود سه هزار لیر برای یک ترم

 • رشته مهندسی الکترونیک حدود سه هزار لیر برای یک ترم

 • رشته مهندسی کامپیوتر حدود سه هزار لیر برای یک ترم

 • رشته پزشکی عمومی حدود 15 هزار لیر برای یک ترم

 • رشته دارو سازی حدود شش هزار لیر برای یک ترم

 • رشته فیزیک حدود شش هزار لیر برای یک ترم

 • رشته فیزیولوژی حدود دو هزار لیر برای یک ترم

 • رشته روابط بین‌الملل حدود دو هزار لیر برای یک ترم

 • رشته شنوایی سنجی حدود هفت هزار لیر برای یک ترم

 • رشته حقوق حدود دو هزار لیر برای یک ترم

 • رشته اقتصاد حدود دو هزار لیر برای یک ترم

 • رشته معماری حدود سه هزار لیر برای یک ترم

 • رشته مهندسی شیمی حدود سه هزار لیر برای یک ترم

 • رشته مهندسی عمران حدود سه هزار لیر برای یک ترم

اقامت پس از تحصیل برای فارغ‌التحصیلان

فارغ‌التحصیلان دانشگاه Gazi می‌توانند با تغییر ویزای خود به ویزای کاری اقامت خود در شهر آنکارا را تمدید کنند. با تمدید اقامت خود در این شهر می‌توانید پس از گذشت پنج سال اقامت دائم خود را دریافت کنید. از آن جایی که پیدا کردن شغل پس از پایان تحصیل در شهر آنکارا بدون رزومه کاری کمی سخت می‌باشد؛ پیشنهاد می‌شود که دانشجویان در طول مدت تحصیل خود مشغول به کارهای نیمه وقت شوند. 

امکانات رفاهی دانشگاه دولتی قاضی

دانشگاه قاضی شهر آنکارا با ارائه ویژگی‌های زیاد توانسته در میان دانشجویان خارجی و داخلی از محبوبیت خاصی برخوردار شود. ویژگی‌هایی نظیر دارا بودن کتابخانه‌ای عظیم و خوابگاه‌های متعدد دانشجویی که این دانشگاه را میان دانشگاه‌های شهر آنکارا شناخته‌تر کرده است. برخی از ویژگی‌های دانشگاه Gazi را با هم مرور می‌کنیم.

کتابخانه غنی

کتابخانه دانشگاه قاضی یکی از بهترین و مجهزترین دانشگاه‌های شهر آنکارا است که دانشجویان این دانشگاه از آن بهره‌مند هستند. این کتابخانه دارای بیش از 150 هزار جلد کتاب است و چندین پایگاه داده آنلاین نیز دارا می‌باشد. این پایگاه‌های مجازی این فرصت را به دانشجویان می‌دهد تا به صورت غیر حضوری بتوانند به منابع این کتابخانه دسترسی داشته باشند. اکثر کتاب‌ها و پایان‌نامه‌های موجود در کتابخانه دانشگاه قاضی به زبان ترکی، انگلیسی و یا آلمانی هستند. 

خوابگاه‌های دانشجویی متعدد

وجود خوابگاه‌های متعدد با امکانات مختلف در سطح شهر یکی از بهترین ویژگی‌های دانشگاه قاضی برای دانشجویانی می‌باشد که در شهر آنکارا اقامت ندارند. دانشجویان می‌توانند با توجه به بودجه خود یکی از 24 خوابگاه این دانشگاه را انتخاب کنند. هزینه این خوابگاه‌ها با توجه به فاصله آن‌ها تا دانشگاه و دیگر امکانات رفاهی‌شان متفاوت است. 

امکانات ورزشی

دانشگاه قاضی ترکیه سعی داشته تا با تدارک امکانات ورزشی مانند زمین فوتبال و تنیس برای دانشجویان به صورت رایگان زمان فراغت این افراد را پر کند. یکی از مهم‌ترین مکان‌های ورزشی که در این دانشگاه قرار دارد استخر المپیک ترکیه است. 

ارائه خدمات به دانشجویان خارجی 

دانشجویان دانشگاه قاضی می‌توانند مشکلات و دغدغه‌های خود را نزد انجمن دانشجویی این دانشگاه بازگو کنند. مسئولین مربوطه با توجه به مشکلات شما راهکارهایی را برای شما ارائه می‌کنند که می‌توانید از آن استفاده کنید. برای مثال دانشجویانی که به یک محل اقامتی مناسب نیاز دارند می‌توانند از کمک این انجمن بهره‌مند شوند و یک مکان مناسب برای اجاره اقامت خود پیدا کنند. 

امکان دریافت بورسیه تحصیلی

یکی دیگر از ویژگی‌های قابل توجه دانشگاه قاضی اعطای بورسیه‌های تحصیلی به تعداد محدودی دانشجو می‌باشد. این بورسیه‌ها به شدت رقابتی می‌باشند و سالانه تعداد زیادی دانشجوی خارجی شانس خود را برای دریافت آن امتحان می‌کند. 

محدودیت سنی برای دریافت پذیرش در دانشگاه قاضی

افرادی که علاقه‌مند به دریافت پذیرش در دانشگاه دولتی قاضی هستند باید آگاه باشند که این دانشگاه دارای محدودیت سنی می‌باشد. این محدودیت سنی برای کسانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی را دارند باید زیر 20 سال سن داشته باشند. به عبارت دیگر افراد برای دریافت پذیرش در این مقطع در سال 2021 باید حداکثر در سال 2000 متولد شده باشند. 

افرادی که قصد تحصیل در دوره‌های کارشناسی ارشد را دارا می‌باشند باید حداکثر در سال 1990 متولد شده باشند. همچنین داوطلبان دوره دکتری باید حداکثر 35 سال داشته باشند. این محدودیت‌های سنی یکی از نکات منفی تحصیل در دانشگاه قاضی است که بسیاری از افراد را از دریافت پذیرش در این دانشگاه باز نگه داشته است.

بورسیه‌ تحصیلی دانشگاه دولتی قاضی

همانطور که پیش از این نیز اشاره شد امکان دریافت بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان خارجی در دانشگاه قاضی وجود دارد. افراد داوطلب می‌توانند در هر مقطعی نسبت به دریافت این کمک هزینه‌های تحصیلی اقدام کنند. مدارک مورد نیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی به شرح زیر است:

 • مدارک تحصیلی پیشین و معدل بالای 18 

 • شناسنامه و پاسپورت معتبر

 • ارائه مدرکی دال بر قبولی فرد در کنکور

 • توصیه نامه از اساتید معتبر پیشین خود

 • دارا بودن رزومه تحصیلی خوب 

 • دارا بودن مقاله‌های بین‌المللی 

 • ارائه مدرک زبان معتبر مانند تافل (TOEFL) و آیلتس (IELTS)

خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه قاضی

خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه Gazi درست مانند این دانشگاه در مرکز شهر قرار دارند. این قضیه سبب شده تا دانشجویان علاوه بر نزدیک بودن و تردد راحت به دانشگاه، بتوانند به راحتی به مراکز تفریحی و درمانی این شهر نیز رفت و آمد کنند. همچنین در نزدیکی خوابگاه وسیله‌های حمل و نقل عمومی به راحتی پیدا می‌شوند. دانشجویان می‌توانند به راحتی به تمامی نقاط شهر با کم‌ترین هزینه رفت و آمد داشته باشند. 

دانشگاه قاضی دارای 24 خوابگاه در سرتاسر شهر آنکارا می‌باشد که از این تعداد، 16 خوابگاه برای دانشجویان دختر و هشت دانشگاه برای دانشجویان پسر اختصاص داده شده است. خوابگاه‌ها دارای امکانات رایگانی مانند اینترنت پرسرعت می‌باشند که در بیشتر این دانشگاه‌ها دیده می‌شود. این خوابگاه‌ها بیشتر در محله‌های امک (Emek)، مالتپ (Maltepe) قرار دارند که با توجه به امکاناتی که دارا هستند هزینه‌های متفاوتی نیز شامل می‌شوند. 

مشاهیر فارغ‌التحصیل شده در دانشگاه قاضی

افراد مشهور زیادی در کشور ترکیه فارغ‌التحصیل دانشگاه دولتی قاضی هستند. این افراد در زمینه‌های مختلفی مانند هنر، ورزش و اقتصاد تحصیل کرده‌اند. با برخی از افراد مشهور که در این دانشگاه تحصیل کرده‌اند، آشنا می‌شویم:

 • مصطفی بالل (Mustafa Balel) مترجم و داستان سرای ترک

 • ایسماعیل آلتینوک (İsmail Altınok) نقاش، نویسنده و سازنده

 • احمت تلی (Ahmet Telli) نویسنده معروف ترک

 • کشکون ارتپینار (Coşkun Ertepınar) شاعر، بازرس و مشاور 

 • بیکت ایلهان (Biket İlhan) تهیه کننده سینما، کارگردان و موسس شرکت فیلم سازی Sinevizyon

 • عزیز یلدروم (Aziz Yıldırım) تاجر، مهندس مکانیک و مدیر عامل سابق تیم فنر باغچه (Fenerbahçe Sports)

 • فرمان آکگول (Ferman Akgül) نوازنده راک

 • کنان ایشیک (Kenan Işık) بازیگر

 • ارمان توروگلو (Erman Toroğlu) بازیکن سابق فوتبال

 • نورکان تایلان (Nurcan Taylan) دارنده طلای وزنه ‌برداری المپیک

 • سولیمان سیم تکان (Süleyman Saim Tekcan) نقاش، بازیگر و طراح گرافیک

سوالات متداول در زمینه تحصیل در دانشگاه قاضی استانبول

در این بخش از مطلب قصد داریم تا به چندین سوال پرتکرار شما درباره دانشگاه دولتی قاضی پاسخ دهیم.

آیا دانشگاه قاضی مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران می‌باشد؟

بله، تمامی رشته‌های این دانشگاه مورد تایید وزارت علوم کشور ایران قرار دارد. با این حال در میان رشته‌های تجربی تنها رشته پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت است.

رتبه دانشگاه قاضی در میان دانشگاه‌های داخلی ترکیه چند است؟

رتبه این دانشگاه در میان دانشگاه‌های داخلی کشور ترکیه در سال 2021 معادل 19 است. این آمار بر اساس سایت معتبر US News می‌باشد.

از طریق چه آزمونی می‌توان پذیرش دانشگاه Gazi را دریافت کرد؟ 

افراد علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه دولتی قاضی می‌توانند با دریافت حداقل نمره 1200 در آزمون بین‌المللی SAT نسبت به دریافت پذیرش در این دانشگاه اقدام کنند. 

هزینه‌های زندگی در شهر آنکارا چقدر است؟

زندگی در شهر آنکارا برای یک فرد دانشجو می‌تواند با توجه به سبک زندگی‌اش بسیار متفاوت باشد. با این حال میانگین هزینه یک فرد در شهر آنکارا بدون  احتساب هزینه اقامت 400 تا 600 یورو می‌باشد.

آیا شهریه دوره‌ دندانپزشکی در دانشگاه قاضی گران است؟

خیر، یکی از ویژگی‌های بسیار خوب این دانشگاه ارزان بودن دوره‌های پزشکی مانند دوره دندانپزشکی است. شهریه این دوره هر تر حدود 5.800 لیر است که معادل 684 دلار آمریکا است. 

در دانشگاه قاضی دروس به چه زبانی تدریس می‌شوند؟

در دانشگاه دولتی قاضی دروس به زبان ترکی و انگلیسی تدریس می‌شوند. افرادی که به زبان ترکی‌ مسلط نیستند می‌توانند در این کشور پیش از ورود به دانشگاه دوره‌های زبان ترکی را سپری کنند. 

تحصیل در یکی از باسابقه‌ترین دانشگاه‌های ترکیه

دانشگاه قاضی از بهترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کشور ترکیه است که در مرکز شهر آنکارا واقع شده است. این دانشگاه دارای تنوع بالایی در رشته‌های تحصیلی خود می‌باشد که از ابتدای فعالیت خود در پایتخت ترکیه بسیار محبوب شده است. دانشگاه قاضی یکی از بهترین و ارزان‌ترین دانشگاه‌های کشور ترکیه برای دانشجویان ایرانی محسوب می‌شود. این دانشگاه با ارائه ویژگی‌های فراوان در جهت پیشرفت خود و جلب رضایت دانشجویان توانسته در میان 20 دانشگاه برتر کشور ترکیه قرار گیرد.

افرادی که علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه قاضی هستند می‌توانند با شرکت و کسب نمره قابل قبول در آزمون بین‌المللی SAT در این دانشگاه مشغول به تحصیل شوند. از ویژگی‌های عالی دانشگاه Gazi می‌توان به خوابگاه‌های دانشجویی متعدد در سرتاسر شهر آنکارا اشاره کرد. زندگی در شهر آنکارا و تحصیل در دانشگاه قاضی یکی از بهترین گزینه‌هایی است که دانشجویان خارجی با بودجه کم می‌توانند در نظر بگیرند.. بنابراین اگر شما برای دنبال کردن رویاهای خود در کشورهای خارجی به دنبال یک دانشگاه خوب با شهریه مناسب هستید، دانشگاه قاضی می‌تواند بهترین انتخاب برای شما باشد و به کمک الواپلای به این هدف می‌رسید. خوابگاه دانشگاه دوکوز ایلول

خوابگاه دختران بوجا، خوابگاه دانشجویی DEÜ (خوابگاه مختلط) و خوابگاه دانشجویی فوچا، زیر نظر اداره بهداشت، فرهنگ و ورزش، خدمات خوابگاهی برای دانشجویان دختر ارائه می دهند. دانشجویان دانشگاه همچنین می توانند در خوابگاههای خصوصی در اینجیرآلتی و بوجا متعلق به YurtKur اقامت داشته باشند و کسانی که تمایل داشته باشند میتوانند در مناطق اطراف، خانه اجاره کنند. نزدیک به دانشکده ها و مدارس عالی دانشگاه دوکوز ایلول، تعداد زیادی خوابگاه خصوصی برای دختران و پسران، موجود است.

ورزش

در محوطه دانشگاه، 5 سالن ورزشی سرپوشیده، 12 زمین ورزشی در فضای باز (3 زمین والیبال، 7 زمین بسکتبال رو باز، 2 زمین فوتبال، 2 زمین تنیس رو باز، 2 سالن رقص سرپوشیده و 2 سالن فیتنس مجهز به دستگاه) وجود دارد. در این سالن ها، دانشجویان می توانند در رشته ورزشی مورد دلخواه خود به فعالیت بپردازند.

دانشگاه دوکوز ایلول در سطح بین المللی

دانشگاه دوکوز ایلول دارای توافق نامه همکاری و تبادل آکادمیک با 76 دانشگاه در 27 کشور است. در دانشگاه دوکوز ایلول، که از سال تحصیلی 2004-2003 در برنامه اراسموس عضو گردیده، تاکنون 379 قرارداد دوجانبه امضا شده است.

پردیس های دانشگاه دوکوز ایلول

• پردیس اینجیرآلتی (İnciraltı)

اینجیرآلتی محله ای واقع در منطقه Balçova ازمیر است. دریای اژه در شمال، منطقه Bahçelerarası در غرب، Sahilevleri و نارلی دره در شرق و مرکز منطقه Balçova در جنوب آن واقع شده است.
دانشکده پزشکی، بیمارستان دانشگاه، مدرسه عالی فیزیوتراپی و توانبخشی، دانشکده پرستاری، انستیتوی علوم بهداشتی، دانشکده علوم بهداشتی ، موسسه بین المللی پزشکی و ژنوم ازمیر، انستیتوی انکولوژی، دانشکده علوم ورزشی، در این پردیس واقع شده اند.

• پردیس دوکوزچشمه لر (بوجا)

بوجا، منطقه ای در استان ازمیر ترکیه است. در شمال، منطقه کوناک، در شمال شرقی بورنووا، در شرق کمال پاشا، در جنوب توربالی، در جنوب غربی مندرس، در غرب آن مناطق قاضی امیر و کاراباغلار واقع شده اند. از نظر جمعیت بزرگترین منطقه ازمیر است.
دانشکده اقتصاد و علوم اداری و مدرسه عالی زبان های خارجی، در این پردیس قرار دارند.

• پردیس Buca-Tinaztepe

هنرستان فنی حرفه ای عدالت، تاریخ انقلاب و آموزه های آتاتورک، هنرستان دولتی موسیقی، دانشکده علوم پایه، انستیتوی هنرهای زیبا، دانشکده مدیریت، انستیتوی علوم اجتماعی، دانشکده معماری، دانشکده مهندسی، دانشکده علوم دریایی، دانشکده هنرهای زیبا، دانشکده حقوق، دانشکده معماری در این پردیس قرار دارند.

• پردیس کاراباغلار (Karabağlar)

دانشکده الهیات، دانشکده علوم دینی، در این پردیس واقع شده اند.
• پردیس توربالی ( Torbalı) : مدرسه ی فنی و حرفه ای توربالی در این پردیس قرار گرفته است.
• پردیس سفری حصار( Seferihisar)
هنرستان فنی حرفه ای علوم اجتماعی فِوضیه هِپکون در این پردیس واقع شده است.
• پردیس فوچا: دانشکده گردشگری رها میدیللی فوچا، در این پردیس است.
• پردیس برگاما ( Bergama) : شامل هنرستان فنی حرفه ای برگاما است
• پردیس سلجوق: شامل هنرستان فنی حرفه ای اِفِس می باشد.

رسالت دانشگاه دوکوز ایلول

" افزایش داشته های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بشریت از طریق پیشبرد آموزش و تحقیقات علمی"

چشم انداز

" تبدیل به یکی از بهترین مراکز آموزشی و علمی کارآفرین و نوآور در جهان."

ارزش های اساسی

 • خردگرایی
 • علم
 • خلاقیت
 • عشق
 • مشارکت
 • شجاعت
 • بردباری
 • عدالت
 • کارآفرینی
 • نوآوری

انستیتوهای دانشگاه دوکوز ایلول

 • انستیتوی تاریخ انقلاب و آموزه های آتاتورک
 • علوم دینی
 • علوم تربیتی
 • تکنولوژی و علوم دریایی
 • علوم پایه
 • هنرهای زیبا
 • مرکز بین المللی بیومدیسن و ژنوم ازمیر
 • انستیتوی انکولوژی
 • علوم بهداشتی
 • علوم اجتماعی

دانشکده های دانشگاه دوکوز ایلول

 • دانشکده علوم تربیتی بوجا
 • دانشکده علوم دریایی
 • دندانپزشکی
 • ادبیات
 • علوم پایه
 • هنرهای زیبا
 • پرستاری
 • حقوق
 • اقتصاد و علوم اداری
 • الهیات
 • مدیریت
 • معماری
 • مهندسی
 • دانشکده توریستی رها مدیلی فوچا
 • علوم بهداشتی
 • علوم ورزشی
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده دامپزشکی

ویژگی های دانشگاه

آدرس و اطلاعات تماس

آدرس: ترکیه ، ازمیر ، بوجا

ارسال نظر

امتیاز خود را ثبت کنید

میانگین امتیاز کاربران: ۴.۳/۵

milad

تاریخ : 1400/11/02

in uni khobe