الو اپلای

مشاوره رایگان با کارشناسان الواپلای

0912-4071406 - 0912-4071406

alo@aloapply.com

دانشگاه اژه (EGE ÜNİVERSİTESİ)

رتبه جهانی : 251 - 300 ازمیر سالانه : 900 دلار _ 2000 دلار دولتی

توضیحات

درباره دانشگاه

دانشگاه اژه (EGE ÜNİVERSİTESİ) به عنوان چهارمین دانشگاه برای تحصیل در ترکیه و توسط قانون شماره 6595 صادر شده در تاریخ 20 مه 1955 در ازمیر ترکیه با دانشکده های پزشکی و کشاورزی تاسیس شد، و تدریس و فعالیت های خود را در تاریخ 9 مارس 1956 آغاز کرد. در همان سال مدرسه عالی پرستاری تاسیس شد.

در دانشگاه دولتی اژه که تکمیل ساخت آن بیست سال طول کشید، در تاریخ های مختلف، تعداد زیادی دانشکده، انستیتو و مدرسه تاسیس شده است. با تقسیم دانشگاه اژه به دو بخش در سال 1982 دانشگاه دوکوز ایلول تاسیس شده و تعداد زیادی از دانشکده ها و مدارس عالی به این دانشگاه منتقل شده است. از طرفی دیگر، دانشکده ها و مدارس دانشگاه اژه در شهرستان ها و بخش های متعدد، اولین دانشکده ها و مدارس عالی افیون کوجاتپه، پاموک کاله، جلال بایار و ادنان مندرس را تشکیل داده است.

دانشگاه اژه (EGE ÜNİVERSİTESİ)از سال 2019، دانشگاه اژه شامل 17 دانشکده، 9 انستیتو، 4 مدرسه عالی، یک هنرستان دولتی موسیقی، 10 هنرستان فنی حرفه ای، 6 بخش وابسته به حوزه ریاست، و 37 مرکز تحقیقاتی کاربردی است. زبان آموزشی دانشگاه انگلیسی و ترکی است.

در سال تحصیلی 2018- 2017 این دانشگاه با 55875 دانشجوی فوق دیپلم و لیسانس، 9712 دانشجوی تحصیلات تکمیلی، در مجموع دارای 65587 دانشجو، 3156 کارمند آموزشی و 6347 پرسنل اداری است. این دانشگاه با مجموع ۷۸۵ آزمایشگاه، مرکز تحقیق و توسعه، دانشکده، مدرسه عالی، انستیتو، مرکز کاربردی تحقیقاتی و نیز مرکز پیشروی فناوری تکنولوژی تکنو پارک اژه و مرکز انکوباسیون nüvEGE، یک دانشگاه با زیرساختی قوی به شمار می رود.

اصل

دانشگاه اژه به عنوان چهارمین دانشگاه ترکیه و نخستین و قدیمی ترین دانشگاه منطقه از بدو تاسیس موارد زیر را به عنوان اصل برای خود قرار داده است:

- کمک به دنیای علم در مقیاس جهانی به واسطه تولید اطلاعات کمی و کیفی
- حس مسئولیت در برابر حقایق ترکیه و جهان
- تربیت افراد محقق و سازنده به لحاظ فرهنگی
- ایجاد ارزش افزوده بالا با اولویت دادن به منافع اجتماعی به واسطه تاثیر قوی منطقه ای

دانشگاه اژه

سوابق دانشگاه اژه

این دانشگاه با سابقه درخشان ۶۳ ساله اش نه تنها در زمینه آموزش و تحقیق، بلکه در حوزه انتقال نتایج تحقیقات به جامعه نیز فعالیت های مهمی را انجام داده و در بسیاری از زمینه ها در کشور تحقق اولین ها را رقم زده است. در کنار ارائه آموزش با کیفیت در سطح بین المللی و فعالیت های تحقیقی تئوریک و عملی، به کمک مدل منحصر به فرد توسعه یافته در زمینه پیوند دانشگاه با صنعت و نهادهای عمومی و نوآوری های تحقیق و توسعه، کارآفرینی، انتقال علم و فناوری، یکی از نخستین دانشگاه هایی است که مفهوم نسل چهارم دانشگاهی را به کشور ترکیه آورده است.

سوابق دانشگاه اژه

رسالت دانشگاه اژه

به عنوان دانشگاه پیشگام در ترکیه و پیشرو در جهان رسالت دانشگاه:

 • برآورده کردن نیازهای منطقه ای، ملی و جهانی در زمینه تحقیق و آموزش،
 • ارائه اندوخته تحقیق و توسعه به نفع جامعه،
 • پرورش افرادی که به ارزشهای اساسی خود متعهد، از نظر حرفه ای و فرهنگی غنی، در برابر تغییرات منعطف بوده و تفکر علمی را به عنوان سبک زندگی در پیش گرفته اند.

رسالت دانشگاه اژه

چشم انداز دانشگاه اژه

 • پیشگام در تحقیقات علمی
 • دارا بودن یک پردیس سبز، پایدار، قابل دسترسی و دانشجو محور، قابل گذران حیات، با یک شبکه همکاری و ارتباط قوی با ذینفعان ملی و بین المللی،
 • تبدیل به یک دانشگاه جهانی با ساختار مالی قوی که به زندگی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کمک می کند.

دانشگاه اژه با داشتن بزرگترین پردیس دانشگاهی جزو معروف ترین دانشگاه‌های ترکیه به شمار می‌رود. این دانشگاه بر اساس قانون ۹۵۶۵ که در ۲۰ مارس سال ۱۹۵۵ تصویب شد، در سال ۱۹۵۶ تاسیس شد و یکی از قدیمی ترین دانشگاه‌های ترکیه است. این دانشگاه به خاطر داشتن امکانات تحصیلی ویژه، شهریه پایین، کیفیت بالای تحصیل، برنامه های پژوهشی متعدد، فوق برنامه های غیر درسی، امکان تبادل دانشجو از دیگر دانشگاه های ترکیه و دانشگاه های خارجی، داشتن اساتید مجرب و ... مورد توجه دانشجویان کشورهای همسایه و همچنین کشورهای اروپایی شده است.

دانشگاه اژه بر اساس تعهد خود به برنامه هایی مانندErasmus plus,Farabi, Erasmus فرصت های ویژه ای در اختیار دانشجویان در سطح بین المللی قرار داده است.

برنامه فارابی؛ بر اساس این برنامه دانشگاه اژه با ۵۰ دانشگاه خارجی قرارداد تبادل دانشجو به مدت یک یا دو ترم و یا یک سال را دارد.

برنامه مولانا؛ یکی دیگر از برنامه های تبادل دانشجو بین دانشگاه های بین المللی این برنامه است که توسط آموزش عالی کشور تایید شده است . دانشگاه اژه نیز یکی از طرف های قراداد برنامه مولانا می‌باشد.

برنامه اراسموس پلاس؛ این برنامه برای دانشجویان فرصت مطالعاتی و تحقیقاتی در سطح بین المللی برای دانشجویان قرار می دهد. بر اساس این برنامه دانشگاه اژه  می‌تواند دانشجویان خود را به دانشگاه های خارجی بفرستد و از دانشگاه های خارجی دانشجو بپذیرد.

برنامه آراسموس؛ دانشگاه اژه هرساله با دانشگاه های معروف در سطح بین المللی از جمله کشورهایی مانند، بلغارستان،  آلمان، دانمارک، فرانسه، لیتوانی، جمهوری چک، رومانی، ایتالیا و ... تبادل دانشجو می پذیرد. دانشجویانی که بتوانند این فرصت را بدست بیاورند می‌توانند در دانشگاه میزبان به مدت یک و یا دو ترم حضور داشته باشند. این برنامه ها بیشتر برای فرصت های تحقیقاتی و پژوهشی است و برای دانشجویان می تواند تجربه خوبی باشد.

مقاطع تحصیلی در دانشگاه اژه

مقاطع تحصیلی در دانشگاه اژه، کاردانی، کارشناسی،  کارشناسی ارشد و دکتری است. زبان آموزش در این دانشگاه انگلیسی و ترکی است. در دانشکده مهندسی رشته مهندسی شیمی زبان آموزش هم در مقطع لیسانس و هم در مقطع کارشناسی ارشد انگلیسی است. در رشته اقتصاد و علوم اداری زبان آموزش ۷۰ درصد انگلیسی است.

رشته‌های تحصیلی دانشگاه اژه

این دانشگاه با دو رشته کشاورزی و پزشکی در اولین سال تاسیس فعالیت خود را آغاز کرد. در همین سال به غیر از این دو رشته، رشته پرستاری هم به این رشته‌ها اضافه شد. در سال ۱۹۸۲ دانشگاه اژه به دو دانشگاه جدا تقسیم می‌شود و بسیاری از رشته‌ها در مقطع کارشناسی، ارشد و کاردانی جز دانشگاه تازه تاسیس شده ۹ ایلول قرار می گیرد.

امروزه دانشگاه اژه متشکل از ۱۷ دانشکده، ۴ انیستوت، ۴ دانشکده کاردانی، یک دانشکده موسیقی، ۱۰ دانشکده علمی‌کاربردی،  ۳۷ مرکز تحقیقاتی و پژوهشی است.

دانشکده های دانشگاه اژه

دانشکده های دانشگاه اژه

 • دانشکده علوم اسلامی Birgivi
 • دانشکده گردشگری چشمه
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده ادبیات
 • دانشکده علوم تربیتی
 • دانشکده علوم پایه
 • دانشکده هنرهای زیبا، طراحی و معماری
 • دانشکده پرستاری
 • دانشکده اقتصاد و علوم اداری
 • دانشکده ارتباطات
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده علوم بهداشتی
 • دانشکده علوم ورزشی
 • دانشکده شیلات
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده کشاورزی

انستیتوهای دانشگاه اژه

 • انستیتوی علوم تربیتی
 • انستیتوی علوم پایه
 • انستیتوی انرژی خورشیدی
 • انستیتوی سم شناسی و علوم دارویی
 • انستیتوی علوم هسته ای
 • انستیتوی علوم بهداشتی
 • انستیتوی علوم اجتماعی
 • انستیتوی مطالعات جهان ترک
 • انستیتوی بین المللی کامپیوتر

انستیتوهای دانشگاه اژه

دهکده دانشجویی دانشگاه اژه

دهکده دانشجویی دانشگاه اژه در سال 2006 با افتتاح دو بلوک فعالیت خود را آغاز کرد و 1708 دانشجو که در دانشکده ها و کالج های مختلف دانشگاه تحصیل می کردند، در آن اسکان داده شدند. علاوه بر این، بخش ورزشی می تواند برای 57 نفر از گروههایی که در رویدادهای سازمان یافته در حوزه فعالیتهای آموزشی، فرهنگی و ورزشی شرکت می کنند، خدمات اقامتی را فراهم کند.

علاوه بر 12 بلوکی که برای اسکان دانشجویان آماده شده، یک مرکز اجتماعی و دستگاه اتوماتیک غذای آماده و نوشیدنی در دانشگاه وجود دارد. به علاوه، زمین های فوتبال و بسکتبال، زمین تنیس و سالن بازی این امکان را برای دانشجویان دهکده فراهم می کند تا اوقات فراغت خود را خارج از کلاس در این محیط ها بگذرانند.

در اطراف بلوک دهکده، فضای سبز، آلاچیق، آمفی تئاتر کوچک و محوطه شطرنج وجود دارد. علاوه بر این، دو مرکز خرید در دویست متری مجموعه ورزشی سرپوشیده دانشگاه اژه قرار دارد. مجموعه ورزشی نیز در صد متری دهکده واقع شده است.

دهکده دانشجویی با قرارگیری در پردیس دانشگاه ، در فاصله صد متری بیمارستان، دو کیلومتری مرکز منطقه و بیست کیلومتری فرودگاه، دسترسی آسان دانشجویان را فراهم می کند. علاوه بر این، برای حمل و نقل دانشجویان بین پردیس مرکزی و دهکده دانشجویان یک سرویس رفت و برگشت در فواصل منظم اختصاص داده شده است.

پردیس های دانشگاه اژه

پردیس های دانشگاه اژه

پردیس مرکزی

پردیس مرکزی دانشگاه واقع در تقاطع ازمیر- آنکارا- استانبول، در بورنووا، از طریق وسایل حمل و نقل عمومی مثل اتوبوس شهری، مینی بوس، مترو و... قابل دسترسی است. خدمات حمل و نقل رفت و برگشت در پردیس مرکزی برقرار است.

پردیس قاضی امیر

مدرسه فنی حرفه ای هوانوردی در این پردیس واقع شده و از طریق وسایل حمل و نقل عمومی قابل دسترسی است.

پردیس کارشی یاکا

برخی از دوره های متعلق به گروه دانشکده علوم بهداشتی و نیز خدمات سلامتی توسط دانشکده دندانپزشکی در این پردیس ارائه می شود.

پردیس علی آقا

هنرستان فنی حرفه ای علی آقا، در این پردیس واقع شده است.

پردیس باییندیر

هنرستان فنی حرفه ای باییندیر در این پردیس قرار دارد.

پردیس بِرگاما

هنرستان فنی حرفه ای بِرگاما در این پردیس خدمات آموزشی ارائه می دهد.

پردیس چشمه

دانشکده گردشگری چشمه در این پردیس قرار دارد.

پردیس ödemiş

دو مدرسه دانشگاه در این پردیس قرار دارد:
• مدرسه عالی بهداشت اودَمیش ازمیر
• هنرستان فنی حرفه ای اودَمیش

پردیس Tire Kustan

هنرستان فنی حرفه ای تیره کوستان در این پردیس واقع شده است.

پردیس اورلا

هنرستان فنی حرفه ای علوم دریایی در این پردیس خدمات آموزشی ارائه می دهد.

شهریه دانشگاه اژه در رشته‌های مختلف

هزینه تحصیل در  دانشگاه‌های ترکیه نسبت به موسسات عالی اروپایی مقرون به صرفه است. شهریه هر سال توسط دانشگاه مشخص می‌شود. و دانشجویان می توانند در دو قسط شهریه تعیین شده را پرداخت کنند. متوسط شهریه در بیشتر رشته‌ها تقریبا ۳۵۰ یورو برای یک سال است.

شهریه برخی رشته‌ها در دانشگاه اژه
پزشکی۱۷۵۰۰
دندانپزشکی۷۰۰۰
داروسازی۷۰۰۰
پرستاری۳۵۰۰۰
مامایی۳۵۰۰
مهندسی۷۰۰۰
روانشناسی۳۵۰۰

شرایط تحصیل و نحوه پذیرش در دانشگاه اژه

دانشگاه اژه مانند بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه سهمیه پذیرش دانشجویان خارجی را دارد. معیارهای پذیرش باید از طرف شورای عالی آموزش ترکیه تصویب شود. دانشجویان خارجی بعد از اتمام تحصیل در مقطع دبیرستان، می توانند مدارک خود را جهت درخواست پذیرش به دانشگاه اژه بفرستند. امتحان ورودی این دانشگاه همه ساله برگزار می‌شود. بعدا از قبولی در امتحان یوس( Yös) دانشجویان خارجی می توانند برای ثبت نام اقدام کنند.  اعتبار این آزمون به مدت ۲ سال است. چنانچه دو دانشجوی خارجی با یک امتیاز در یک رشته قبول شده باشند اولویت با دانشجوی جوان است. برای پذیرش در رشته مورد نظر خود، مرتبط بودن رشته تحصیلی در مدرسه با رشته دانشگاهی در ترکیه حائز اهمیت نیست.

همان طور که در بالا ذکر کردیم زبان آموزش در این دانشگاه انگلیسی و ترکی است،  به همین خاطر دانشجویان باید به یکی از این دو زبان آزمون ورودی را بدهند و مدرک قبولی خود را به دانشگاه ارائه دهند.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه اژه

کپی مدارک پایان تحصیلی در سطح دبیرستان و ترجمه معتبر آنها

 • ارائه ریزنمرات و ترجمه معتبر آنها
 • کپی از پاسپورت
 • نمره آیتلس یا تافل و یا مدرک مشابه آن
 • نمره قبولی در امتحان یوس که باید بالاتر از ۴۰ باشد
 • نمره قبولی در امتحان یوس برای رشته های پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی و گرایش های پزشکی دیگر باید بالای ۹۰ باشد.

رنکینگ دانشگاه اژه

این دانشگاه با قدمت ۶۵ ساله خود یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه و در سطح جهانی است. این دانشگاه در سال ۲۰۰۸ در بین ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است. و از سال  ۲۰۱۲ توانسته است در بین ۸۰۰ دانشگاه جهان جای بگیرد. در سال ۲۰۱۸ این دانشگاه در رتبه ۶۱۶ بهترین دانشگاه‌های جهان جای گرفت. هم اکنون دانشگاه اژه در رتبه ۱۳۱ بهترین دانشگاه‌های آسیا و در رتبه ۴ بهترین دانشگاه‌های ترکیه قرار گرفته است.

بورسیه و کمک هزینه دانشجویی در دانشگاه اژه

دانشگاه اژه هم برای دانشجویان خارجی و هم برای دانشجویان خود ترکیه، بورسیه تحصیلی ارائه می‌دهد. دانشجویان خارجی بعد از قبولی در امتحان یوس، می‌توانند به دفاتر مربوط در دانشگاه مراجعه کنند. با توجه به امتیاز قبولی دانشجویان کمک هزینه‌های دانشجویی به آنها تعلق می گیرد‌ . دانشجویانی که معدل قبولی آنها در هر ترم بالاتر باشد، بورس تحصیلی به صورت بلاعوض به آنها تعلق می گیرد.

زمان امتحان یوس برای دانشگاه اژه

تاریخ دقیق برگزاری امتحان یوس در سایت اصلی دانشگاه اعلام می‌شود. معمولا زمان برگزاری این امتحان در خرداد ماه است. ثبت نام از اسفند و فروردین شروع می‌شود. داوطلبان باید توجه داشته باشند، قبل از از ثبت نام حتما به سایت اصلی دانشگاه مراجعه کنند.

اساتید و مشاهیر معروف دانشگاه اژه

دانشکده پزشکی اژه از جمله دانشکده‌های معروف در زمینه پزشکی است. این دانشگاه دارای اساتید معروف در سطح جهانی است. پروفسور شهرت آی دمیر از جمله این اساتید است که سال گذشته در یک نظر سنجی اینترنتی جزو بهترین استادان در زمینه پزشکی در سطح جهانی انتخاب شد.

موقعیت مکانی و امکانات دانشگاه اژه

دانشگاه اژه  با ۷۰ هزار دانشجو با چندین دانشگاه علمی‌کاربردی و هنرستان در شهرستان های اطراف مانند اوده میش، باییندیر، برگاما، تیره و چشمه از جمله بزرگترین دانشگاه‌های ترکیه می‌باشد. این دانشگاه دارای یک کتابخانه بزرگ که یکی ازمجهزترین و مدرن ترین کتابخانه‌های ترکیه به شمار می‌رود، می‌باشد. سه طبقه این کتابخانه مخصوص کتاب ها و یک طبقه آن دارای اتاق های مخصوص ضبط صدا، سالن های سینمایی و ... است. این کتابخانه در روزهای امتحان به صورت ۲۴ ساعت در اختیار دانشجویان قرار گرفته است.

همچنین این دانشگاه دارای امکانات تفریحی و ورزشی شامل چندین استخر سرپوشیده مجهز، سالن های ورزشی سرپوشیده، سالن های برگزاری جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها و آزمایشگاه‌های علمی پیشرفته و ... است. استخر سرپوشیده کامپوس که دارای امکانات مدرن است، بلیط آن برای یک ساعت ۵ لیره و ماهانه ۱۰۰ لیر است. دانشگاه اژه امروزه با ۵۰۰ آزمایشگاه علمی تحقیقاتی،  ۱۲.۶۵۰کامپوتر و با در اختیار گذاشتن اینترنت به صورت ۲۴ ساعت برای دانشجویان یکی از دانشگاه های معروف ترکیه است که علاوه بر دانشجویان داخلی توجه دانشجویان خارجی را نیز جلب کرده است.

غذاخوری دانشگاه تا ساعت ۱۲ شب دایر است. شما می‌توانید با کارت دانشجویی خود از طریق اینترنت غذای یک هفته خود را شارژ کنید. هزینه هر وعده غذا تقریبا ۳ لیره است.

در داخل محوطه دانشگاه مکان های مناسب برای استراحت و تفریح دانشجویان وجود دارد. در داخل دانشگاه برای تفریح و پر کردن اوقات فراغت دانشجویان پارکی به نام küçük park  وجود دارد. اطراف این پارک سالن های ورزشی، رستوران ها، کافه ها وجود دارد.

وسایل حمل و نقل در داخل شهر به آسانی قابل دسترسی است. شما می توانید خیلی راحت از طریق تاکسی، مترو، واپور،  تراموای به مکان مورد نظر خود برسید. برای استفاده از این وسیله ها باید کارت آنها را تهیه کنید. برای دانشجویان هزینه بلیط ۱.۶۵ لیره می‌باشد. یکی از ایستگاه های مترو در داخل دانشگاه قرار دارد و ایستگاه اتوبوسهای شهری نیز در نزدیکی دانشگاه وجود دارند.

هزینه های زندگی  و کرایه خانه در  ازمیر

ازمیر یکی از شهرهای زیبا و پرجمعیت ترکیه است. به همین دلیل کرایه خانه ها در این شهر بالا است. پایین ترین کرایه ها در بهترین نقطه ازمیر از ۷۰۰ لیر شروع می شود. اگر می خواهید در نزدیکی دانشگاه خانه اجاره کنید باید ماهانه ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ لیره کرایه پرداخت کنید. آما نگران نباشید، خوابگاه های ارزان و خانه های دانشجویی نیز در نزدیکی دانشگاه وجود دارد. از جمله Ege yurt  و Ege öğrenci evi  که تحت نظارت دانشگاه هستند، هم از نظر هزینه و هم از نظر امنیت مناسب است.

Ege öğrenci köyü  مجتمع خوابگاهی دانشگاه اژه

این‌مجتمع در سال ۲۰۰۷ با دو بلوک خوابگاه احداث شد. در سال ۲۰۰۸ با اضافه شدن ۳ بلوک دیگر تعداد دانشجویان در این مجتمع افزایش یافت. در سال ۲۰۰۹ با احداث ۵ بلوک دیگرتعداد دانشجویان در این مجتمع به بیش از ۱۵۰۰ نفر رسید. امروزه این مجتمع دانشجویی با ۱۰ بلوک خوابگاهی و یک بلوک اداری و یک بلوک برای فعالیت های اجتماعی یکی از خوابگاه های بزرگ دانشجویی در بین دانشگاه های ترکیه است.

برای ارتباط با مجتمع خوابگاهی دانشگاه اژه می توانید با شماره تلفن های ؛

شماره تماس؛

2323424282.3909000

فاکس؛

2323424282.206.3427730

سایت؛

Www.ogrencikoyu.ege.edut.tr

ایمیل؛

Ogrencikoyu@mail.ege.edut.tr

ویژگی های دانشگاه

آدرس و اطلاعات تماس

آدرس: ترکیه ، ازمیر ، پردیس مرکزی واقع در بورنوا

ارسال نظر

امتیاز خود را ثبت کنید

میانگین امتیاز کاربران: ۴.۳/۵

milad

تاریخ : 1400/11/02

in uni khobe