الو اپلای

مشاوره رایگان با کارشناسان الواپلای

0912-4071406 - 0912-4071406

alo@aloapply.com

دانشگاه فنی استانبول

رتبه جهانی : 701- 750 استانبول سالانه : 1000 دلار _ 4000 دلار دولتی

توضیحات

درباره دانشگاه فنی استانبول

دانشگاه فنی استانبول یکی از قدیمی ترین دانشگاه های فنی برای تحصیل در ترکیه است که حدود 250 سال قدمت دارد.  دانشگاه ITU، اولین دانشگاه فنی در این کشور است و همین موضوع باعث شده است تا این دانشگاه جزو برترین دانشگاه های ترکیه قرار بگیرد.

این دانشگاه ، با حدود 250 سال سابقه، و حوزه های علمی، تکنولوژی، هنری و ورزشی خود به یک موسسه برند تبدیل شده است. و یک مرکز علمی است که گذشته را به امروز پیوند می دهد و پروژه هایی برای آینده ترسیم می کند.

این دانشگاه به عنوان یکی از قدیمی ترین و برجسته ترین دانشگاه های فنی در جهان و معمار پیشرفت های بی شمار در زمینه های علمی و فناوری و دستاوردهای منحصر به فرد، خدمات آموزشی به دانشجویان ارائه می دهد. دانشگاه فنی استانبول دانشگاهی دولتی و زبان آموزش آن، انگلیسی و ترکی می‌باشد.

در دانشگاه فنی استانبول، بیش از 400 آزمایشگاه تحقیق و توسعه و 15 مرکز تحقیقاتی وجود دارد. دانشگاه، با 25 دوره معتبر مهندسی، دارای بیشترین اعتبارنامه از ABET (بنگاه ارزیابی آموزشی ایالات متحده آمریکا) در جهان است.

دانشجویان شرکت کننده در دورهای مشترک لیسانس بین المللی با اتمام نیمی از تحصیلات خود در دانشگاه های طرف قرارداد در ایالات متحده آمریکا، مجاز به دریافت مدرک دوگانه می شوند. از طرفی، این دانشگاه با فراهم کردن فرصت های دوره های دوگانه در بسیاری از رشته ها، با بیش از 140 موسسه همتا در سراسر جهان همکاری می کند.

رده بندی دانشگاه فنی استانبول

ITU در رده بندی بین المللی موسسات QS و Times Higher Education توانست در بین 500 دانشگاه برتر جهان و در میان دانشگاه های برتر ترکیه قرار گیرد. در رده بندی سال 2016-2015 موسسه QS در شاخه مهندسی رتبه 173 جهانی و رتبه اول ترکیه را داراست. در شاخه علوم طبیعی نیز رتبه 307 جهان و رتبه اول ترکیه را به خود اختصاص داده است.

دانشکده معماری آن موفق به کسب اعتبارنامه NAAB و دانشکده علوم دریایی آن اعتبار نامه IMO را دریافت کرده است.
بسیاری از اولین ها در سوابق این دانشگاه قرار دارد. اولین ماهواره مکعبی، اولین مینی بوس برقی، اولین قایق هیدروژنی، اولین خودروی بدون سرنشین و اولین رایانه داخلی در دانشگاه فنی استانبول تولید شده است. اولین پخش تلویزیونی ترکیه از ITU انجام شد و اولین رادیوی دانشگاهی در ITU تأسیس گردید.

رده بندی دانشگاه فنی استانبول

پردیس های دانشگاه فنی استانبول

در 5 پردیس مختلف موجود در موقعیت مرکزی استانبول، 67 رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی در 14 دانشکده، و رشته های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در 7 موسسه ارائه می شود.

پردیس های دانشگاه فنی استانبول

پردیس Tuzla

در پردیس Tuzla که 16.5 هکتار مساحت دارد، استخر آموزشی مجهز به تجهیزات مدرن و دانشکده علوم دریایی واقع شده است.

پردیس Taşkışla

دانشکده معماری، انستیتوی علوم اجتماعی، گروه هنرهای زیبا و مرکز آموزش مداوم در داخل این پردیس واقع شده اند. این پردیس که بنیاد توسعه ITU و دفاتر اداری داخل شهری را نیز در خود جای داده است، با بنای تاریخی باشکوه توجه ها را به خود جلب می کند.

پردیس Maçka

دانشکده مدیریت، مدرسه انگلیسی مقدماتی، گروه تاریخ زبان و انقلاب، هنرستان موسیقی ترکی، دفاتر بنیاد ITU و مراکز اجتماعی ITU در پردیس Maçka قرار دارد. مرکز اجتماعی شامل هتل، رستوران، استخر روباز و زمین های تنیس برای میهمانان خارجی و داخلی است. همچنین یک مهد کودک و کودکستان متعلق به دانشگاه در این پردیس وجود دارد. خط تله کابین بین پردیس های Taşkışla و Maçka ، امکان مهمی را برای دانشجویان ITU به وجود آورده است.

پردیس Gümüşsuyu

پردیس Gümüşsuyu و پردیس Taşkışla هر دو در منطقه تاکسیم واقع شده اند. پردیس Gümüşsuyu مهمترین مرکز تجاری و فرهنگی قرن نوزدهم استانبول بود و امروزه نیز به فعالیتهای خود ادامه می دهد. در این پردیس، در کنار دانشکده مکانیک، یک سالن ورزشی سرپوشیده و محیط های ورزشی باز وجود دارد. خوابگاه های دخترانه و پسرانه با ظرفیت کل 286 دانشجو، متشکل از 2 بلوک، کیفیت زندگی بالاتر از حد استاندارد را به دانشجویان ITU می بخشد. دانشکده فناوری و طراحی در داخل این پردیس واقع شده است.

پردیس Ayazağa

پردیس Ayazağa ، که پردیس اصلی دانشگاه است، در منطقه Maslak واقع شده است. پردیس Ayazağa ، با 247 هکتار مساحت، 8 دانشکده از 13 دانشکده و4 موسسه از 5 موسسه دانشگاه و همچنین بخش اداری و مدیریتی را در خود گنجانده است. کتابخانه مرکزی مصطفی اینان، اتحادیه فرهنگ و هنر، اتحادیه ورزش و مرکز اجتماعی دانشجویان1975، از محیط های غالب این پردیس است.

دانشگاه فنی استانبول

خوابگاه های دانشجویی دانشگاه فنی استانبول

خدمات اقامتی دانشگاه که در 31 ساختمان ارائه می شود ، به 4918 دانشجو ، 2107 دانشجوی دختر و 2811 دانشجوی پسر فرصت ادامه تحصیل در شرایط راحت و امن می بخشد. خوابگاه ها در پردیس های Ayazağa ، Gümüşsuyu و Tuzla به دانشجویان خدمات ارائه می دهند.

خوابگاه ها به صورت اتاقهای یک تا چهار نفره بوده و تمامی امکانات مورد نیاز دانشجویان از جمله اینترنت، تلفن، محوطه های ورزشی و... در آنها موجود است. علاوه بر این، بنیادهای ITU که توسط افراد و موسسات خصوصی در چارچوب بورسیه های تحصیلی پشتیبانی می شود، به دانشجویان خوابگاه، وعده های غذایی و پشتیبانی مالی ارائه می دهد.
مراکز پزشکی در پردیس های Ayazağa و Maçka در تمام ساعات کاری به کل دانشگاه خدمات ارائه می دهند.

خوابگاه های دانشجویی دانشگاه فنی استانبول

رسالت دانشگاه فنی استانبول

رسالت دانشگاه فنی استانبول گسترش مرزهای آگاهی در علم، تکنولوژی و هنر و به کار گیری آن ها برای پاسخگویی به نیازهای جامعه است.

چشم انداز دانشگاه فنی استانبول

رسیدن به جایگاه یک دانشگاه بین المللی پیشرو در علوم، فناوری و هنر با تخصص و خلاقیت خود، چشم انداز دانشگاه فنی است.

چشم انداز دانشگاه فنی استانبول

اهداف دانشگاه فنی استانبول

- آموزش و پرورش با هدف تغییر و توسعه
- تحقیقات ثمربخش، میان رشته ای، سودمند از جنبه اجتماعی
- همکاری موثر در زمینه روابط بین الملل
- همکاری چندمنظوره، موثر و پایدار دانشگاه و صنعت
- مدیریت مشارکتی و شفاف و تقویت درک جامعه از ITU

اهداف دانشگاه فنی استانبول

پیشینه دانشگاه فنی استانبول

تاریخ تاسیس دانشگاه فنی استانبول، به دوران حکومت سلطان مصطفی سوم پادشاه عثمانی برمیگردد. Mühendishane-i Bahr-Hümayun (مرکز مهندسی نیروی دریایی پادشاهی) ، که به منظور آموزش علوم مهندسی به سبک غربی برای اولین بار در سال 1773 در دولت عثمانی تاسیس شد، پرسنل متخصصی را در حوزه ساخت کشتی و نقشه های دریایی، آموزش داده است. این دانشکده از سال 1847 شروع به آموزش در زمینه معماری و همچنین آموزش مهندسی کرد.

در سال 1944 نام آن به دانشگاه فنی استانبول ITU تغییر یافت. دانشکده های مهندسی عمران، معماری، مکانیک و برق و الکترونیک در همین سال تأسیس شد. دانشکده های دیگر بعدها به این دانشگاه افزوده شد.
تعداد دانشجویان دانشگاه فنی استانبول 37342 دانشجو وتعداد استادان آن 1479 می باشد. تعداد دانشجویان مقطع لیسانس 25395 و مقطع فوق لیسانس 10132 می باشد.

پیشینه دانشگاه فنی استانبول

هویت سازمانی دانشگاه فنی استانبول

فعالیت های هویت سازمانی دانشگاه با استانداردهای دانشگاههای جهان متناسب با ویژگی های تاریخی- فرهنگی، هدف و چشم انداز تاسیس آن، در سال 2016 به روز شد.
نماد زنبور عسل آن مطابق با تکنولوژی های طراحی و چاپ به روز با حفظ آرم بیضوی، ساده شده است. بخشی که اصول اساسی هویت را تشکیل می دهد مانند سیستم های رنگی ، اصول کاربرد لوگو و ...تکمیل شده است.

 

هویت سازمانی دانشگاه فنی استانبول

کتاب خانه

این دانشگاه با دارا بودن یک کتابخانه مرکزی و 6 کتابخانه شعبه هم به دانشجویان خود و هم دانشگاهیان و آکادمیسین ها و محققان خارج از دانشگاه خدمات ارائه می دهد. هدف کتابخانه های ITU تأمین نیازهای اطلاعاتی و اسنادی اساتید، دانشجویان و کارمندان در محیط های متنوع و کمک به کسب، استفاده و نشر دانش در مقیاس منطقه ای و جهانی است.

تمام پردیس های دانشگاه دارای کتابخانه هستند. نام کتابخانه مرکزی، کتابخانه مصطفی اینان است که در پردیس Ayazağa واقع شده است. همچنین، کتابخانه Rakip Berker دانشکده مکانیک در پردیس Gümüşsuyu ، کتابخانه دانشکده معماری در پردیس Taşkışla ، کتابخانه دانشکده مدیریت، کتابخانه مدرسه زبان های خارجی وکتابخانه مرکز مطالعات پیشرفته در موسیقی در پردیس Maçka و کتابخانه دانشکده علوم دریایی در پردیس Tuzla واقع شده است.

کتابخانه مرکزی دانشگاه دارای 500 هزار جلد کتاب و ژورنال، 450 هزار پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری، 40 هزار کتاب الکترونیکی، 54 پایگاه داده، 6 هزار اثر کمیاب قدیمی است.

کتابخانه دانشگاه فنی استانبول

ورزش

امکانات ورزشی سرپوشیده و باز، امکان ورزش های انفرادی و تیمی را فراهم می کند. علاوه بر این، می توان از برنامه های آموزشی ترتیب یافته در شاخه های مختلف ورزشی، از یوگا گرفته تا شنا، والیبال تا آیکیدو نیز بهره برد. ظرفیت تماشاگران سالن ورزشی مرکزی در پردیس Ayazağa ، 2500 نفر است.

در این سالن ورزش های بسکتبال، والیبال، هندبال، فوتبال داخل سالن و تنیس روی میز اجرا می شود. در پردیس Ayazağa استخر سرپوشیده المپیک و استادیوم ITU با ظرفیت نشستن 6 هزار نفر و 4 زمین تنیس جای گرفته است. پردیس Gümüşsuyu نیز با زمین فوتبال و سالن ورزشی ارائه خدمات می کند.

اتحادیه فرهنگ و هنر دانشگاه فنی استانبول

اتحادیه فرهنگ و هنر

اتحادیه فرهنگ و هنر به منظور تقویت جنبه فرهنگی و اجتماعی دانشگاه در سال 1987 تأسیس شده و یک فضای فرهنگی غنی با فعالیت هایی برای سلیقه ها و علایق مختلف فراهم کرده است. هدف این است که دانشجویان وقت آزاد خود را صرف فعالیت های برای رشد شخصی کرده و دیدگاه های جدیدی کسب کنند.

علاوه بر این، محیطی فراهم می شود تا فعالیتهایی غیر از برنامه دانشگاهی مربوط به رشته ای را كه آموزش می بینند، انجام دهند و بدین طریق دانش و تجربه زیادی کسب خواهند کرد. از سال تحصیلی 2014- 2013 ، 105 باشگاه در زمینه هایی مانند فرهنگ، هنر، ورزش، مسئولیت اجتماعی، علم و تکنولوژی فعالیت می کنند.

فعالیت ها در دانشگاه فنی استانبول

باشگاه های دانشجویی بسیاری وابسته به انجمن باشگاه ها در دانشگاه مشغول به فعالیت است. در این باشگاه ها، دانشجویان در سالهای اخیر پروژه های بزرگی مانند مسابقات ربات ITURO و Projekent را امضا کرده اند. باشگاه های موجود در دانشگاه به صورت باشگاه های فرهنگ ، هنر و اندیشه ، ورزش و تخصص طبقه بندی می شوند.

فعالیت هایی مانند جشنواره بازگشت به دانشگاه، نمایش فیلم در فضای باز، جشنواره رقص باشگاه رقص، روزهای زبان ترکی ITU باشگاه زبان و تاریخ که توسط انجمن باشگاه ها به منظور بهبود زندگی اجتماعی در دانشگاه برگزار شده است، از جمله رویدادهای مهم در طول سال است.جدای از باشگاه های دانشجویی، دانشجویان تیمی هایی تشکیل داده و با شرکت در مسابقات، موفقیت های زیادی را در ترکیه و سراسر جهان کسب کرده اند.

فعالیت ها در دانشگاه فنی استانبول

دانشکده ها و رشته های تحصیلی

 • دانشکده کامپیوتر و انفورماتیک: مهندسی کامپیوتر
 • دانشکده دریایی: مهندسی مدیریت ماشین آلات دریایی
 • دانشکده برق و الکترونیک: مهندسی برق، مهندسی کنترل و اتوماسیون، مهندسی الکترونیک و ارتباطات
 • دانشکده ادبیات و علوم پایه: مهندسی ریاضیات، مهندسی فیزیک، شیمی، علوم انسانی و اجتماعی، زیست شناسی مولکولی و ژنتیک
 • دانشکده کشتی سازی و علوم دریایی: کشتی سازی و مهندسی ماشین آلات دریایی، مهندسی فناوری دریایی و کشتی
 • دانشکده عمران: مهندسی عمران، مهندسی ژئوماتیک، مهندسی محیط
 • دانشکده مدیریت: مهندسی مدیریت، مهندسی صنایع، اقتصاد
 • دانشکده شیمی- متالوژی: مهندسی شیمی، مهندسی متالورژی و مواد، مهندسی صنایع غذایی،
 • دانشکده معدن: مهندسی معدن، مهندسی زمین شناسی، مهندسی نفت و گاز طبیعی، مهندسی ژئوفیزیک، مهندسی فرآوری مواد معدنی
 • دانشکده مکانیک: مهندسی مکانیک، مهندسی ساخت و تولید
 • دانشکده معماری: معماری، برنامه ریزی شهری و منطقه ای، طراحی صنعتی، معماری داخلی، معماری فضای سبز
 • دانشکده فناوری و طراحی: مهندسی نساجی، طراحی مد، توسعه و بازاریابی صنعت نساجی
 • دانشکده علوم هوایی و فضایی: مهندسی هوانوردی، مهندسی فضانوردی، مهندسی هواشناسی

انستیتوها

 • انستیتوی علوم زمین اوراسیا
 • انستیتوی انفورماتیک
 • انستیتوی مهندسی زلزله و مدیریت بحران
 • انستیتوی انرژی
 • انستیتوی علوم پایه
 • انستیتوی علوم اجتماعی

ویژگی های دانشگاه

آدرس و اطلاعات تماس

آدرس: ترکیه ، استانبول ، ساری یر ، مسلک

ارسال نظر

امتیاز خود را ثبت کنید

میانگین امتیاز کاربران: ۴.۳/۵

milad

تاریخ : 1400/11/02

in uni khobe