الو اپلای

مشاوره رایگان با کارشناسان الواپلای

0912-4071406 - 0912-4071406

alo@aloapply.com

دانشگاه سابانجی (Sabancı University)

رتبه جهانی : 541 - 550 استانبول سالانه : 9000 _ 18000 خصوصی

توضیحات

دانشگاه سابانجی یکی از دانشگاه های برتر کشور ترکیه است مه در شهر استانبول واقع شده است. این دانشگاه که در بیست سال اخیر تاسیس شده است همواره تلاش میکند تا در زمینه های تحقیقاتی پیشرو باشد. دانشگاه سابانجی یکی از صد ها دانشگاه خصوصی کشور ترکیه است که هر ساله دانشجویان بین المللی بسیاری به دلایل متعددی مشتاق تحصیل در این دانشگاه هستند. در این مقاله تلاش کردیم تا به معرفی کامل دانشگاه سابانجی بپردازیم.


تحصیل در ترکیه


همه ساله تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی است برای تحصیل به کشور ترکیه سفر می کنند. به دلیل نزدیکی به اروپا و همچنین شرایط مناسب و معتدل آب و هوایی و امکان سفر به ترکیه بدون نیاز به ویزا تحصیل در ترکیه همیشه یکی از اولین انتخاب های دانشجویان ایرانی است. تحصیل در ترکیه از مقطع ابتدایی آغاز میشود.

دانش آموزان پس از 12 سال تحصیل در مقاطع دبستان و دبیرستان وارد دانشگاه میشوند و در مقطع کارشناسی به تحصیل می پردازند. تحصیل در دوره کارشناسی در کشور ترکیه بین 3 تا ۴ سال طول میکشد. و پس از آن دانشجویان در مقاطع بالاتر تحصیل می کنند. زبان آموزش در دانشگاه های ترکیه می تواند به ترکی یا انگلیسی باشد.

تحصیل در ترکیه و استفاده از خدمات بهترین سیستم های آموزش عالی دلیل کافی برای بسیاری از دانشجویان بین المللی است که به ترکیه مهاجرت کنند. داشتن مهارت زبان ترکی استانبولی شانس پذیرش شما را در دانشگاه های ترکیه بالا میبرد. امکان اخذ پذیرش بدون مدرک زبان در دانشگاه های خصوصی ترکیه فراهم است و شما می توانید پس از اخذ پذیرش در دوره های رایگان آموزش زبان شرکت کنید. 

برای تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه، اگر دانشگاه انتخابی شما دروس را به زبان ترکی ارائه دهد، باید در آزمون YOS شرکت کنید. و اگر زبان آموزش رشته تحصیلی شما انگلیسی باشد، باید آزمون SAT را بدهید. اما اگر تمایل دارید در دانشگاه های خصوصی در ترکیه تحصیل کنید، در اکثر موارد نیازی به شرکت در آزمون های ورودی ندارید، اما هر دانشگاه شرایط پذیرش خود را دارد، به عنوان مثال، ممکن است دانشگاهی شرط معدل داشته باشد. بنابراین قبل از تصمیم برای تحصیل در هر دانشگاهی، وبسایت دانشگاه و شرایط ورود به آن را چک کنید.

دانشگاه سابانجی یکی از دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه است که به دلیل خدمات آموزشی و رفاهی منحصر به فردی که برای دانشجویان ارائه می کند، شهرت بسیاری پیدا کرده است. در این یادداشت به معرفی کامل دانشگاه سابانجی و رشته ها و دانشکده های آن پرداختیم.


تاریخچه دانشگاه سابانجی


آموزش عالی ترکیه زمانی به نقطه عطفی رسید که بنیادهای خصوصی حق تاسیس و توسعه دانشگاه ها را کسب کردند. با پیشرفت روز افزون علم، فناوری و ساختارهای اجتماعی، جهان به افراد واجد شرایط بیشتری نیاز دارد که دارای دانش و مهارت های لازم برای کار آفرینی در هر نقطه از جهان هستند. در سال 1994، گروه سابانجی با آگاهی از این موضوع مهم، تصمیم گرفت "دانشگاهی بین المللی" را به رهبری بنیاد Sabancı تاسیس کند.

بذرهای دانشگاه سابانجی ، جامع ترین پروژه اجتماعی گروه سابانجی در زمینه آموزش، در تابستان 1995 در یک کنفرانس علمی که 50 دانشگاه از 22 کشور جهان و همچنین دانش آموزان و نمایندگان بخش خصوصی در آن شرکت کرده بودند کاشته شد. با این حال، این کنفرانس تازه آغاز کار بود، گروه سابانجی ، به جای انتخاب یک دانشگاه به عنوان الگو یا تکرار نمونه ها و موسسات موجود، یک دانشگاه جدید و منحصر به فرد طراحی کرد. از سال 1999، هنگامی که دانشجویان شروع به ثبت نام در دانشگاه سابانجی کردند، خود دانشگاه سابانجی برای بسیاری از دانشگاه های دیگر کشور ترکیه الگو بوده است.

دانشگاه سابانچی در منطقه توزلا، حومه آرام شهر استانبول واقع شده است و تقریبا 40 کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد. توزلا که زمانی دهکده ماهیگیری یونانی بود، در دهه 1980 صنعتی شد و میزبان کارخانه های کشتی سازی شد که امروزه نیز فعال هستند. پیچ و خم خیابان های باریک در مرکز شهر هنوز به منطقه توزلا ظاهر و حسی خاص می دهد. توزلا که بخاطر ساحل دریا و بسیاری از رستوران های غذاهای دریایی شهرت دارد، به مکانی محبوب برای ساکنان ثروتمند استانبول و بازنشستگان تبدیل شده است.


رتبه بندی دانشگاه سابانجی


یکی از مواردی که نیاز است قبل از اقدام برای هر دانشگاه بررسی کنید رنکینگ آن دانشگاه است. دانشگاه سابانجی یکی از دانشگاه های خصوصی برتر کشور ترکیه است. بر اساس رتبه بندی سایت   QS World Ranking دانشگاه سابانجی در رتبه 520 تا 530 جهان قرار دارد که از لحاظ رتبه بندی در جایگاه خوبی است. همچنین اکثر فارغ التحصیلان این دانشگاه نیز مشغول به کار هستند که می توان گفت رنکینگ دانشگاه از لحاظ تضمین آینده شغلی قابل توجه است. موارد مختلفی مثل کیفیت آموزش و سطح آکادمیک اساتید، کیفیت خوابگاه ها و رضایتمندی دانشجویان در این رتبه بندی تاثیرگذار است.


شرایط تحصیل


همه ساله دانشجویان بسیاری از سراسر جهان برای ادامه تحصیل کشور ترکیه را انتخاب میکنند. دانشجویان ایرانی نیز از این قضیه مستثنی نیستند. دانشگاه سابانجی یکی از بهترین دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه است که از لحاظ رتبه بندی جهانی در جایگاه خوبی قرار دارد. همچنین این دانشگاه در شهر استانبول قرار دارد که یکی از مزیت های آن به حساب می آید. 

استانبول بزرگترین شهر کشور ترکیه است. این شهر که هم در قاره اروپا و هم قاره آسیا قرار دارد یکی از پویاترین و تاریخی ترین شهر های کشور ترکیه است.

از دانشجویان بین المللی دعوت می شود تا استانبول را با کشف خیابان ها، گروه های قومی و همه چیزهایی که ارائه می دهد، به طور کامل تجربه کنند، خود را در جریان رویدادهای فرهنگی، جشنواره های موسیقی، جلوه های هنری قرار دهند و با تجربه چشیدن غذاهای خیابانی ترکیه را فراموش از دست ندهند.

استانبول به عنوان یک کلان شهر واقعی، از شبکه وسیعی از حمل و نقل عمومی (اعم از دولتی و خصوصی) از جمله اتوبوس، تاکسی، کشتی دریایی، مترو و موارد دیگر بهره مند است و دانشجویان می توانند با کارت دانشجویی خود از تخفیف های ویژه حمل و نقل استفاده کنند و از جای جای شهر استانبول لذت ببرند.

در دانشگاه سابانجی فارغ از جنسیت و مذهب و نژاد میتوانید در هر رشته و هر مقطعی که دوست داشتید تحصیل کنید. اما این دانشگاه نیز به مانند تمام دانشگاه های جهان شرایط و الزامات ورود مختص خود را دارد. همانطور که ذکر شد اگر زبان آموزش رشته تحصیلی شما انگلیسی باشد، برای ورود به دانشگاه در مقطع کارشناسی باید آزمون SAT را بدهید از آنجایی که زبان آموزش در دانشگاه سابانجی انگلیسی است دانشجویان برای ورود به دانشگاه و اخذ پذیرش نیاز است که در آزمون SAT شرکت کنند.  حداقل نمره مورد نیاز آزمون SAT  برای ورود به دانشگاه سابانجی برای دانشجویان بین المللی حداقل 1100 است. 

به دلیل آن که زبان آموزش در دانشگاه سابانجی انگلیسی است برای ورود به این دانشگاه نیاز است که دوره های پیش نیاز زبان را بگذرانید و در آزمون های مربوط قبول شوید. پس از قبولی در آزمون زبان می توانید دوره دانشگاهی خود را شروع کنید. در دو سال اول تحصیل در دانشگاه سابانجی می توانید تغییر رشته دهید و یا حتی دوره های کوتاه مدت مختلفی را بگذرانید که شما را راهنمایی میکنند تا بتوانید رشته مورد علاقه خود را پیدا کنید. پس از یافتن علاقه تحصیلی می توانید به صورت تخصصی به تحصیل در رشته خود بپردازید.

برای تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری در دانشگاه سابانجی هر رشته شرایط ورود خود را دارد و برای اکثر رشته های ارائه شده نیاز است نمرات قبولی در آزمون های GRE و GMAT را داشته باشید. کیفیت آموزش در دانشگاه سابانجی بسیار بالاست و از آنجایی که رشته های محدودی در این دانشگاه ارائه می شود همواره تلاش می شود تا بهترین اساتید و هیئت علمی را گرد هم آوردند.

دانشکده ها 

دانشکده های دانشگاه سابانجی انگشت شمارند زیرا این دانشگاه تازه تاسیس است و همواره تلاش می کند در تمام زمینه ها بهترین باشد و کیفیت آموزش را به هر چیزی ترجیح میدهد. این دانشگاه از 3 دانشکده و یک موسسه آموزش زبان تشکیل شده است. دانشکده های دانشگاه سابانجی به شرح زیر هستند.

 • دانشکده‌ی هنر و علوم اجتماعی

رشته هایی از قبیل تاریخ، مطالعات اروپا، مطالعات ترکی، فلسفه، روانشناسی و علوم سیاسی در این دانشکده تدریس می گردند.

 • دانشکده علوم طبیعی و مهندسی

رشته هایی از قبیل مهندسی کامپیوتر، مهندسی تولید، مکاترونیک، شیمی و ژنتیک در این دانشکده تدریس می گردند.

 • دانشکده مدیریت(بیزنس اسکول)

رشته های مدیریت مالی و اجرایی و تجزیه و تحلیل کسب و کار و رشته های مربوط به بیزینس در دانشکده مدیریت تدریس می شوند.

 • موسسه آموزش زبان

تمام رشته های آموزشی در دانشگاه سابانجی به زبان انگلیسی است. همه دانشجویان کارشناسی ملزم به شرکت در آزمون ارزیابی زبان انگلیسی دانشگاه (ELAE) هستند. دانشجویانی که در این امتحان قبول شوند، برنامه های کارشناسی خود را آغاز می کنند. این بدان معنی است که در صورت عدم گذراندن این دوره ها نمی توانید تحصیل خود را در دانشگاه سابانجی شروع کنید. اگر نمره قبولی در آزمون زبان را نداشته باشید می توانید در کلاس های پیش نیاز زبان این دانشکده شرکت کنید.

رشته های تحصیلی 


شاید تصور کنید که رشته های بسیار زیادی در دانشگاه سابانجی تدریس می شود اما اینگونه نیست. دانشگاه سابانجی رشته های محدودی را ارائه می کند و همواره تلاش می کند در هر زمینه ای بهترین باشد و کیفیت را به کمیت ترجیح میدهد. آینده شغلی شما در دانشگاه سابانجی تضمین شده است زیرا این دانشگاه موسسات کاریابی دارد که موظفند برای دانشجویان فارغ التحصیل از این دانشگاه کار پیدا کنند.

همچنین شما می توانید در دو سال اول تحصیل خود در دانشگاه سابانجی تغییر رشته دهید، یکی دیگر از مزایای رشته های تحصیلی دانشگاه سابانجی ، امکان تحصیل در دوره های کوتاه مدت و یک ساله یا همان دوره های مشابه کاردانی در ایران است. دانشگاه سابانجی امکان تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را در رشته های زیر فراهم ساخته است:

اقتصاد

بیش از یک دهه است که در میان معدود نخبگان آموزش و پژوهش در این بخش از جهان، رشته های کارشناسی اقتصاد، کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه سابانجی یک هیئت علمی برجسته را با یک گروه دانشجویی عالی گرد هم آورده است. اهداف اصلی برنامه های رشته اقتصاد "برتری" و "برنامه درسی بین رشته ای انعطاف پذیر" است.

رشته های تحصیلات تکمیلی اقتصاد بر اساس یک آموزش جامع در زمینه نظریه اقتصادی، روشهای آماری و اقتصادسنجی، ساخته شده است. ساختار انعطاف پذیر رشته ها برای برآوردن طیف وسیعی از اهداف دانش آموزان طراحی شده است. دانش آموزان با گرایش تحصیلی اقتصاد برای دستیابی به شایستگی علمی و انجام تحقیقات مستقل و اصلی مطابق با بالاترین استانداردهای بین المللی آموزش دیده اند. دانشجویانی که قصد دارند به عنوان اقتصاددان یا محقق در بخش دولتی یا خصوصی خدمت کنند، می توانند مهارت های مورد نیاز در تجزیه و تحلیل و سیاست گذاری اقتصادی را در این رشته کسب کنند.


مدیریت

در رشته کارشناسی مدیریت، به منظور به روز بودن با شرایط در حال تغییر سریع دنیای امروز، سابانجی برنامه خود را بر اساس مهارت های اصلی مدیریت قرار داده است. یکی از مهمترین ویژگی های رشته مدیریت این است که تعداد دروس مورد نیاز به حداقل برسد در حالی که تعداد موارد انتخابی مجاز تا آنجا که ممکن است طراحی شده است تا به دانش آموزان ما اجازه دهد تا بر روندهای جدید و زمینه های مختلف که به آن علاقه مندند تمرکز کنند. این رشته در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تدریس می شود.


علوم سیاسی و روابط بین الملل

هدف برنامه کارشناسی علوم سیاسی و روابط بین الملل این است که دانش و مهارت هایی را در اختیار دانشجویان قرار دهد که از طریق آنها می توانند تحولات سیاسی، فرهنگی و اقتصادی را در سطح ملی و جهانی عمیقا درک کرده و مدارک مورد نیاز در محیط ملی و جهانی و بازارهای کار را کسب کنند. همچنین هدف آن این است که دانش آموزان را با درک علمی از حقایق و پدیده های اجتماعی آشنا سازد ، این امر به آنها این امکان را می دهد که ریشه های ادراکات و عملکردهای رایج را کشف کنند.

چنین هدفی مستلزم آن است که دانش آموزان به دانش نظریه سیاسی، تاریخ و همچنین اقتصاد سیاسی و روشهای علمی در علوم اجتماعی مجهز شوند. فارغ التحصیلان این برنامه قادر خواهند بود جوامع و فرهنگ آنها، نهادهای ملی و جهانی و سیاستهای سیاست خارجی کشورها را بهتر تجزیه و تحلیل کنند. این رشته در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تدریس می شود. فارغ التحصیلان این رشته فرصت های شغلی عالی در وزارت امور خارجه و سایر نهادهای عمومی، سازمان های غیر دولتی مرتبط بین المللی، بخش تحقیقات اجتماعی و نهادها و سازمان های بین المللی را خواهند داشت.

روانشناسی

رشته روانشناسی در دانشگاه سابانجی یک رشته دانشگاهی پر رونق است. پس از دو سال تحقیق و توسعه، رشته روانشناسی در سال تحصیلی 2014-2015 آغاز می شود. تحصیل روانشناسی در دانشگاه سابانجی نه تنها به دانش آموزان کمک می کند تا دانش و مهارت های اساسی را در رشته روانشناسی و رشته های مشابه را بدست آورند، بلکه مهارت های پژوهشی مورد نیاز برای کمک به توسعه این دانش را نیز به دست می آورند.

هدف این برنامه آموزش با استانداردهای بین المللی بالا است. اعضای هیئت علمی رشته روانشناسی گروهی از دانشمندان بین المللی هستند که از دانشگاه های تحقیقاتی برجسته در سراسر جهان به جامعه سابانجی پیوسته اند. این رشته در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می شود. برنامه روانشناسی دانشگاه سابانچی ، گروهی پر جنب و جوش از محققان را گرد هم آورده است که علاقمند به درک نحوه تفکر، احساس و رفتار مردم هستند.

رشته روانشناسی تاکید زیادی بر تجربه تحقیقاتی عملی دارد. دانش آموزان می توانند در طول تحصیلات خود، در اولین ترم خود، در پروژه های مختلف تحقیقاتی نقش فعال ایفا کنند. علاوه بر این، با ارتباط دانشگاه سابانجی با سایر رشته ها و دانشکده های داخل دانشگاه، فرصت های خوبی را برای تحقیقات بین رشته ای و کاربردی ارائه می شود.

دانشجویانی که در رشته روانشناسی در مقطع ارشد تحصیل می کنند، از طریق نوشتن مقالات علمی و ارائه تحقیقات خود در سمینارها و کنفرانس ها، تجربه وسیعی در ارتباط با علم کسب خواهند کرد. هدف دانشگاه سابانجی ارائه زمینه روش شناختی و آماری، توسعه تفکر انتقادی و ارائه تجربه مستقیم و مهارت های عملی برای هر مرحله از روند تحقیق است. دانش آموزان این امکان را خواهند داشت که از پیشرفته ترین امکانات تحقیقاتی، از جمله آزمایشگاههای مجهز به پروژکتور، EEG، نرم افزار نظرسنجی آنلاین، اتاقکهای آزمایش رفتاری مبتنی بر رایانه، ردیابهای چشمی، فضاهای آزمایش گروهی بزرگ، تجهیزات الکترومیوگرافی صورت استفاده کنند.


هنرهای تجسمی و طراحی ارتباطات بصری


ما در دنیایی زندگی می کنیم که نقش هنرمند یا طراح در حال تعریف مجدد است. هنرمندان و طراحان امروزی باید مجهز به دانش و بینشی باشند که بسیار فراتر از مهارتهای معمول مورد نیاز برای طراحی مهارت است. فرد باید با تکامل اجتماعی، علمی و تکنولوژیکی که او را احاطه کرده است آشنا باشد، و توانایی ترکیب این تکامل را در فرایند خلاقیت خود داشته باشد.

رویکرد آموزشی میان رشته ای که توسط دانشگاه سابانجی ارائه می شود، زمینه مناسبی را برای آموزش هنرمند و طراح فراهم می کند. این رشته دو  گرایش متفاوت ارائه می دهد، هنرهای تجسمی و طراحی ارتباطات تصویری است که هدف آن آموزش طراحان وب است. این رشته در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می شود.


مطالعات جنسیتی

این رشته در مقطع دکتری بینا رشته ای، در دانشگاه سابانجی ارائه می شود. البته دوره های کوتاه مدت این رشته نیز در دانشگاه ارائه می گردد. این رشته دارای دو هدف است: اول، ارائه فرصت های آموزشی و پژوهشی پیشرفته برای مربیان و دانش پژوهان آینده؛ و دوم ، خدمت به نیازهای متخصصان برای مشاغل در زمینه هایی مانند سیاست عمومی، سازمان های غیردولتی و تحقیقات و حمایت از حقوق بشر.

مقطع دکتری به عنوان یک پژوهش مشارکتی و متقابل با اعضای هیئت علمی رشته های مردم شناسی، جامعه شناسی، ادبیات، علوم سیاسی، تاریخ، فلسفه، روانشناسی و مدیریت و همچنین علوم طبیعی طراحی شده است.


مهندسی مکاترونیک

مکاترونیک روش طراحی سیستم های مبتنی بر رویکردهای مهندسی است. اکثر سیستمهای مدرن مانند محصولات مصرفی، ماشینهای تولیدی یا حتی دستگاههای اندازه گیری عجیب و غریب باید به گونه ای طراحی شوند که همزمان با چندین محدودیت از جمله رفتار پیچیده، دقت مکانیکی و الکترونیکی، هزینه کم، مصرف بهینه برق، سازگاری با محیط زیست، عملکرد شبکه ای مطابقت داشته باشند.

تعامل هوشمند با کاربران و کار در محیط های نامشخص. طراحی آنها به مهندسانی نیاز دارد که در زمینه هایی مانند الکترونیک، مکانیک، کامپیوتر، کنترل و سایر زمینه ها مانند اپتیک و علم مواد مسلط هستند. هدف برنامه مکاترونیک در دانشگاه سابانجی آموزش افراد خلاق است که می توانند ایده هایی از همه این رشته ها را برای طراحی سیستم های پیچیده امروزه به کار گیرند. این رشته در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شود.


نظریه هنر و نقد

رشته نظریه هنر و نقد، جنبه های مختلف مطالعات بصری را در یک برنامه درسی منحصر به فرد ادغام می کند و دانش آموزان را در جریان روندهای فکری و بحث های اصلی در هنرهای تجسمی، از جمله تاریخ هنر، نظریه، نقد و مطالعات موزه قرار می دهد. دوره کوتاه مدتی برای این رشته در دانشگاه ارائه می گردد.


تجزیه و تحلیل تجاری 

برنامه کوتاه مدت تجزیه و تحلیل کسب و کار محتواهایی را در زمینه اقتصاد پایه ریاضی کاربردی، تجزیه و تحلیل کیفی و تکنیک های تحقیق، تجزیه و تحلیل تصمیمات، اقتصاد کلان و خرد، داده کاوی و تجزیه و تحلیل، فرایندهای تصادفی، پویایی سیستم و به طور یکسان ارائه می دهد.

شیمی

دانش آموزان متخصص در رشته شیمی به طور بالقوه نماینده نسل جدیدی از رهبران مولد تحقیق و صنعت هستند. درک خواص فیزیکی، شیمیایی، عملکرد و کاربرد مواد و مواد زیستی مستلزم دانش یکپارچه فیزیک، شیمی، زیست شناسی، مهندسی، تجزیه و تحلیل و طراحی است. در این زمینه، هدف رشته شیمی این است که به دانش آموزان درک ویژگی های فیزیک و شیمیایی و فعال شدن مجدد مواد در سطح مولکولی را ارائه دهد. این رشته فقط در دوره ای کوتاه و در سطح پایه ارائه می گردد.


تحلیل و حل تعارض

در رشته تحلیل و حل تعارض، دانش آموزان را به ابزارهایی برای درک و تغییر مسالمت آمیز درگیری ها در سطوح مختلف مجهز می کنند. این برنامه دانش آموزان را با سطوح مختلف تعارض و راه های مقابله با آنها آشنا می کند ، دانش نظری و مهارت های عملی در مورد تعارض ها را ارائه می دهد که دانش آموزان علاقه مند را برای تخصص در مطالعه تعارض ها در رشته های مختلف علوم اجتماعی آماده می کند. علاوه بر دوره کوتاه مدت، این رشته در مقطع کارشناسی ارشد نیز ارائه می شود که در شرق اروپا منحصر به دانشگاه سابانجی است.

تصمیم گیری و رفتار

هدف در رشته تصمیم گیری و رفتار ارائه ابزارهای تحلیلی و هنجاری به دانش آموزان برای درک و ارزیابی رفتارهای فردی و جمعی و همچنین تصمیم گیری است. این برنامه بین رشته ای، زمینه های مختلفی از جمله علوم اجتماعی، علوم انسانی، مهندسی و مدیریت را در بر می گیرد. همچنین، دوره های ارائه شده در این برنامه شامل آموزش و بحث در مورد کاربرد نظریه ها در مشکلات دنیای واقعی است. این رشته فقط به صورت برنامه کوتاه مدت ارائه می گردد.

انرژی

این رشته در بین دانشکده های دانشگاه سابانجی گسترش می یابد تا بینش و ساختار چند رشته ای دانشگاه را در زمینه انرژی که جنبه های بسیاری را در بر می گیرد، شامل بسیاری از رشته ها از علوم اجتماعی تا فناوری و نوآوری و همچنین سیاست، گرد هم آورد. هدف این برنامه این است که دانش آموزان خود را با جنبه های کلی منابع انرژی، سیستم ها، فناوری ها و مسائل مربوط به سیاست مجهز کند تا بتواند پتانسیل رهبری خود را برای بخش سریع انرژی در ترکیه افزایش دهد.

کارآفرینی

رشته کارآفرینی با استفاده از مشارکت های نظری و بازیگری که در سال های اخیر در زمینه مدیریت کسب و کار انجام شده است ، ساختار و توانایی خاصی را در اختیار دانشجویان قرار می دهد. به منظور آماده سازی خود، دانشجویان ارتباط نزدیکی با دنیای تجارت و همچنین گذراندن دوره های نظری برقرار خواهند کرد. یکی از ویژگیهای بارز این برنامه این است که چشم اندازهای جدیدی را برای کارآفرینی و عملکردهای نوآوری در جامعه ایجاد می کند. کارآفرینی ویژگی ای است که در حوزه های اجتماعی و نهادهای سیاست گذاری نیز مورد توجه است. این رشته تحت یک برنامه کوتاه مدت ارائه می شود.

ریاضیات

این رشته به طور معمول دانشجویانی را از برنامه های مهندسی و اقتصادی مورد هدف قرار می دهد که برای مشاغل دانشگاهی یا پژوهشی را برنامه ریزی می کنند. هدف این رشته، یادگیری ریاضی فراتر از برنامه درسی مهندسی یا اقتصاد در مقطع کارشناسی استاندارد است. این رشته در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می گردد. دانش آموزان فارغ التحصیل می توانند مسیر معمول ریاضیات محض و همچنین کار مشترک با سایر رشته های درون دانشگاه مانند علوم کامپیوتر یا اقتصاد را دنبال کنند.

فلسفه

این رشته برای دانش آموزانی طراحی شده است که می خواهند زمینه قوی فلسفه را کسب کرده و مهارت های تفکر انتقادی خود را توسعه دهند. این برنامه دانشجویان را با تاریخ فلسفه و مباحث فلسفی معاصر آشنا می کند و آنها را با مهارت های تفسیر و استدلال انتقادی لازم برای شرکت در این بحث ها مجهز می کند. این رشته تحت عنوان دوره ای پایه و کوتاه مدت ارائه می گردد.

فیزیک

این رشته برای دانش آموزانی طراحی شده است که مایل به درک فیزیک پایه هستند. پس ار تحصیل در مقاطع پایه دانشجویان می توانند تحصیل خود را در مقاطع بالاتر در گرایش های مختلف ادامه دهند. گرایش هایی نظیر اختر فیزیک، فیزیک ماده، فیزیک کوانتوم و ... در این دانشگاه تدریس می شود.

تجزیه و تحلیل کسب و کار

کارشناسی ارشد تجزیه و تحلیل کسب و کار، اولین بار در ترکیه توسط دانشگاه Sabancı ارائه شده است. این یک برنامه 21 ماهه تمام وقت با بورسیه تحصیلی است، که در آن شما فرصتی برای شرکت در کلاس ها با همسالان سطح بالا خواهید داشت. با گذراندن دوره ها در زمینه تجزیه و تحلیل داده ها، مدل سازی و بهینه سازی، تجزیه و تحلیل تصمیمات، همکاری با مدیران صنایع و انجام پایان نامه عملی با استفاده از داده های واقعی موجود قادر خواهید بود، برای مشاغل تجاری به عنوان دانشمند/تحلیلگر داده آماده شده است و در راه تبدیل شدن به یک مدیر ارشد قدم بردارید. این رشته جذاب در مقاطع ارشد و دکتری ارائه می گردد.

علوم و مهندسی کامپیوتر 

علوم و مهندسی کامپیوتر در شکل دهی به زندگی ما در بسیاری از زمینه ها از جمله ارتباطات، تجارت، پزشکی، آموزش، سرگرمی و تعاملات انسانی سهیم بوده است. این نقش مهم در آینده قابل پیش بینی نیز ادامه خواهد یافت. این رشته در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری ارائه می گردد.

امنیت سایبری

امنیت سایبری به عنوان یک رشته مهم با در تقاطع علوم کامپیوتر، مهندسی الکترونیک و ریاضیات پدید آمده است. از آنجا که امروزه شدت جنایات سایبری و حملات امنیت سایبری به تدریج افزایش یافته است، پیش بینی می شود که این موقعیت در آینده در حال پیشرفت باشد. از سوی دیگر، فقدان مشخصات نیروی کار واجد شرایط مانند محققان، دانشگاهیان و پزشکان که بتوانند شرایط بالا را برآورده کنند، وجود دارد.

علوم داده

برنامه کارشناسی ارشد علوم داده با هدف ارائه یک برنامه آموزشی قوی در زمینه علم داده به منظور پاسخگویی به تقاضای فزاینده برای علم داده در جهان و ترکیه ؛ از طریق تحقیقات مشترک اعضای هیئت علمی برنامه های مختلف، به مطالعات علمی در این زمینه کمک میکند. 

مهندسی صنایع

مهندسی صنایع یک رشته جذاب و متنوع است که به برنامه ریزی، طراحی، اجرا، بهبود و مدیریت سیستم های پیچیده تولید افراد، مواد و تجهیزات برای انواع عملیات تولیدی و خدماتی و همچنین ادغام رایانه ها، اطلاعات و فناوری مربوط می شود. انتظار می رود که دانش آموزان پایه محکمی در ریاضیات و علوم طبیعی و مهندسی داشته باشند. دانشجویانی که سابقه کافی در زمینه های اصلی ندارند، ملزم به گذراندن دوره هایی در سطح کارشناسی هستند.

مهندسی تولید

رشته اخیراً تاسیس شده در مقطع ارشد و دکتری فناوری های پیشرفته تولید و فرصت هایی را برای ادامه تحصیل فراهم می کند تا از شرکای صنعت برای آموزش و افزایش نیروی کار خود حمایت کند. برنامه منحصر به فرد و بین رشته ای مهندسی تولید برای افرادی طراحی شده است که مایل به دستیابی به عملکردهای تولید، محاسبات پردازش مواد در شرکت های مختلف هستند.

اعضای هیئت علمی دانشگاه سابانجی از رشته های های مختلف حرفه ای و دانشگاهی با تخصص در تولید، مکانیک، صنعت، مکاترونیک و علوم و مهندسی مواد می آیند. زمینه های تحقیقاتی آنها شامل فرایندها و تجهیزات تولید، تولید مواد افزودنی (چاپ سه بعدی)، طراحی و ساخت کامپیوتر، سیستم های تولید یکپارچه، تولید نانو میکرو، تولید کامپوزیت و پلیمر و استراتژی های تولید و فناوری است.

این رشته محیط تحقیقاتی عالی را برای دانشجویانی که علایق تحقیقاتی و آزمایشگاهی پیشرفته در زمینه هایی مانند آزمایشگاه تحقیقاتی تولید، آزمایشگاه چاپ زیستی سه بعدی، آزمایشگاه طراحی و ساخت سیستم سه بعدی و کنترل، آزمایشگاه رباتیک را دارند، ارائه می دهد. علاوه بر این، اخیراً مرکز تحقیقات فناوریهای تولید یکپارچه (IMC) تأسیس شده است.

IMC یک مرکز توسعه تحقیق و فناوری در مقیاس صنعتی است که امکانات لازم را برای فعالیتهای تحقیقاتی بنیادی و کاربردی در فناوریهای تولیدی یکپارچه و پیشرفته از طراحی مفهومی تا تولید واقعی نمونه های اولیه و محصولات ارائه می دهد. بنابراین آینده شغلی فارغ التحصیلان این رشته تضمین شده است و می توانند در این مرکز تحقیقاتی مشغول به کار شوند.

علوم مواد و مهندسی نانو

علوم مواد و مهندسی نانو بر توسعه پلیمرهای مصنوعی و بیولوژیکی، سرامیک و فلزات تمرکز دارد. دانشجویان می توانند در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ثبت نام کنند. برنامه های علوم و مهندسی مواد دانش اساسی و مهارت های عملی لازم برای درک، طراحی و استفاده از مواد فناوری پیشرفته را به دست می آورند. 

زیست شناسی مولکولی ، ژنتیک و مهندسی زیستی

زیست شناسی مولکولی، ژنتیک و مهندسی زیستی (BIO) با هدف توسعه دیدگاه علمی یکپارچه در مبانی زیست شناسی مولکولی، بیوشیمی، ژنتیک و زیست شناسی سلولی انجام می شود. این مباحث همه بر زمینه محکمی در ریاضیات ، فیزیک و شیمی تکیه می کنند. دانشجویان می توانند در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ثبت نام کنند.

این رشته تحصیلی همچنین دارای گرایش بیوتکنولوژی با دوره هایی در زمینه بهره برداری از سیستم های بیولوژیکی برای توسعه فناوری های جدید و کاربردهای صنعتی است. و با تحصیل در این رشته آینده شغلی شما تضمین خواهد شد زیرا می توانید مستقیما در آزمایشگاه های پژوهشی دانشگاه مشغول به فعالیت شوید.

مطالعات فرهنگی

برنامه مطالعات فرهنگی گروهی از دانشمندان بین رشته ای را گرد هم می آورد که متعهد به تقویت روش های جدید تجزیه و تحلیل و مشارکت در پویایی های فرهنگی معاصر در ترکیه و سراسر جهان هستند. این برنامه طیف گسترده ای از موضوعات و رویکردهای نظری را شامل می شود.

رشته مطالعات فرهنگی در مقطع کارشناسی ارشد برای تقویت گفتگو و تحقیقات مشارکتی بین رشته های علوم انسانی و علوم اجتماعی طراحی شده است و محققان مردم شناسی، نقد ادبی و جامعه شناسی را گرد هم می آورد. این یک فضای روشنفکرانه باز را ایجاد می کند که در آن دانشجویان و کارکنان دانشگاهی در بحث های مهم سیاست فرهنگی در ترکیه و سراسر جهان در عصر جهانی شدن نئولیبرال بحث می کنند. این رشته فقط در مقطع ارشد ارائه می گردد. آینده شغلی فارغ التحصیلان شامل موارد زیر است:

بخش فرهنگی: موزه ها، مراکز فرهنگی، انتشارات، گردشگری، رسانه ها و صنایع اینترنتی

بخش خصوصی: تبلیغات، روابط عمومی، بازاریابی

 بخش عمومی: پروژه های دولتی، پروژه های محلی و شهری، اتحادیه اروپا و سایر آژانس های فراملی سازمان های غیردولتی (NGO)


مطالعات اروپا

رشته ارشد مطالعات اروپا دانشگاه سابانجی یک مطالعه جامع از تحولات تاریخی و معاصر در اروپا را ارائه می دهد. دانش آموزان دانش نظری و عملی سیستم های اداری و سیاسی اروپا و مبانی تاریخی و فلسفی اروپای مدرن را کسب خواهند کرد. این رشته فقط در مقطع ارشد ارائه می گردد.

دانشجویان همچنین مهارت های لازم را برای رقابت در جهت افزایش فرصت های شغلی در موسسات نوظهور اروپا به عنوان بوروکرات های اروپایی و سیاست گذاران، نمایندگان و یا تحلیلگران/مشاوران دولتمردان، سازمان های غیردولتی و بخش خصوصی در همه امور را کسب خواهند کرد. با توجه به نامزدی ترکیه برای عضویت در اتحادیه اروپا، نیاز مبرم به پیشبرد مطالعات اتحادیه اروپا در ترکیه و ایجاد آگاهی در افکار عمومی ترکیه و محافل سیاستگذار در مورد اتحادیه اروپا، روش های تصمیم گیری و نهادهای آن وجود دارد


تاریخ

برنامه تحصیلات تکمیلی دانشگاه سابانجی بر تاریخ عثمانی و تاریخ جدید ترکیه متمرکز است. هدف آن تقویت دیدگاه های نو، بی طرفانه و انتقادی از گذشته عثمانی-ترکی است که با بینش های تئوریک جدید و حساسیت های مقایسه ای مشخص می شود که عملکرد برتر در مطالعات تاریخی را مشخص می کند. این رشته در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می گردد.

هدف رشته تاریخ در مقطع کارشناسی ارشد این است که فرصتی را برای همه دانش آموزان فراهم آورد تا مبنای آکادمیک محکمی در تاریخ عثمانی و ترکیه جدید بدست آورند. دانشجویانی که قصد دارند بعداً دکترای خود را در تاریخ عثمانی، بالکان یا خاورمیانه ادامه دهند، بهتر است در رشته تاریخ به تحصیل بپردازند.


مطالعات ترکی

برنامه کارشناسی ارشد در مطالعات ترکی با هدف تربیت نسل بعدی دانشمندان، سیاست گذاران و تجهیز دانش آموزان فارغ التحصیل خود به مهارت های لازم برای تجزیه و تحلیل، درک، ارزیابی و اتخاذ سیاست در زمینه های کلیدی از جمله سیاست های خارجی و محیط زیست و همچنین انرژی، شهرنشینی، بهداشت و رفاه ارائه میگردد. برنامه درسی مطالعات ترکیه دانش نظری محکمی در مورد سیاست ترکیه با آموزش دقیق در مورد متدهای پیشرفته که در جهان امروز و ایجاد و اعمال سیاست های عمومی اهمیت روزافزونی یافته است، به هم متصل می کند. 


فناوری ها و مدیریت انرژی

رشته کارشناسی ارشد فناوری ها و مدیریت انرژی (ETM) توسط دانشگاه سابانجی، دانشکده مهندسی و علوم طبیعی در سال تحصیلی 2013-2014 برای مدیران و متخصصان مشتاق که مایل به تخصص در زمینه انرژی هستند، آغاز شد. این برنامه بر سه ستون استوار است تا بتواند نیازهای شرکت کنندگان و صنعت انرژی را برآورده کند:

مجهز کردن دانش آموزان به دانش چند رشته ای و ابعاد مطالعات انرژی (مهندسی، مدیریت، سیاست، حقوق، محیط زیست، امور مالی و سایر موارد) 

توانمندسازی مدیران در تجارت انرژی برای به اشتراک گذاشتن دانش و تجربیات خود با دانش آموزان برای کمک به آنها در کسب مهارت های عملی

ایجاد بستر همکاری دانشگاه و صنعت از طریق پروژه های کوتاه مدت برای حفظ همکاری بین شرکت های انرژی و مقامات، متخصصان و محققان یا دانشگاهیانی که در این زمینه تحصیل می کنند. 


MBA اجرایی

رشته MBA اجرایی یا همان مدیریت اجرایی بر اساس مجموعه ای از اصول طراحی طراحی شده است که دانشگاه سابانجی معتقد است برای آماده سازی استعدادهای جوان برای پست های مدیریتی ضروری است. این رشته فقط در مقطع ارشد ارائه می گردد.


فناوری اطلاعات

نیروی محرکه تقاضای فوق العاده برای برنامه های آموزشی فناوری اطلاعات (IT) تغییرات سریع در بخش فناوری اطلاعات، کمبود فزاینده کارگران ماهر و نیاز به متخصصان برای اطلاع از پیشرفت های این حوزه است. در تلاش برای پاسخگویی به این تقاضا، برنامه کارشناسی ارشد حرفه ای در زمینه فناوری اطلاعات قصد دارد شرکت کنندگان خود را با مشخصات حرفه ای بین المللی برای پاسخگویی به نیازهای سریع صنعت در حال توسعه ارائه دهد. ماموریت این برنامه فارغ التحصیلی این است که افراد را با ارائه مبانی نظری این رشته و دانش عملی و مهارت حل مسئله برای برآوردن انتظارات صنعت آماده کند.

امور مالی (MiF)

برنامه کارشناسی ارشد مدیریت در امور مالی (MiF) یک رشته حرفه ای ، 12 ماهه و نیمه وقت است که در امور مالی کاربردی تخصص دارد. علاوه بر مبانی نظری، دانشجویانی که در MiF ثبت نام می کنند دانش عملی در زمینه امور مالی و همچنین آموزش های عملی در مرکز پیشرفته مرکز آموزش مالی کاربردی (CAFE) را کسب می کنند. 


MBA

اگر می خواهید آمادگی خوبی داشته باشید و با دنیای تجارت ارتباط خوبی داشته باشید تا بتوانید حرفه ای بین المللی را دنبال کنید، MBA  سرمایه گذاری مناسب برای حرفه شما است. MBA  یک رشته 12 ماهه تمام وقت است که تمرین و تئوری مدیریت را ترکیب می کند تا فارغ التحصیلان بتوانند انتخاب شغلی آگاهانه ای داشته باشند و مهارت ها و تجربیات لازم برای موفقیت در محیط رقابتی امروز کسب و کار را داشته باشند. 


MBA حرفه ای

MBA حرفه ای رشته ایست که برای متخصصان جوان که در مراحل اولیه حرفه کاری خود هستند طراحی شده است. کلاسهای این رشته عمدتا در شبهای جمعه و شنبه به مدت 12 ماه برگزار می شود. این یک روش کاملاً جدید و ابتکاری در یادگیری است که به شما امکان می دهد در هر زمان، حتی در حین کار تمام وقت، روی درس تمرکز کنید و آخر هفته ها را به یادگیری مهارت های لازم برای پیشرفت کسب و کار خود و مدیریت آن تقویت کنید


تقویم آموزشی


برای تحصیل در دانشگاه سابانجی در ترم پاییز دانشجویان باید زمانبندی ارائه شده توسط دانشکده خود را از سایت دانشگاه بررسی کنند و قبل از تاریخ اعلام شده مدارک خود را برای دانشگاه ارسال کنند و درخواست پذیرش خود را ارسال کنند. دانشجویان مقطع کارشناسی همه ساله از 15 ژانویه تا 13 آگوست فرصت دارند تا فرم درخواست پذیرش خود را ثبت کنند. این تاریخ برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری برای هر رشته و هر دانشکده متفاوت است و باید از سایت دانشگاه بررسی شود.


بورسیه تحصیلی دانشگاه سابانجی


به دلیل هزینه های بالای تحصیل در دانشگاه های خصوصی دانشجویان بین المللی ترجیح می دهند که از بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی استفاده کنند. خوشبختانه دانشگاه سابانجی یکی از دانشگاه هایی است که در تمام مقاطع و رشته های تحصیلی بورسیه ها و کمک هزینه هایی برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته است. حدود 42 درصد از دانشجویان دوره کارشناسی دانشگاه سابانجی بورسیه تحصیلی دریافت می کنند.

دانشجویان بین المللی دوره های کارشناسی و دوره های علوم پایه این فرصت را دارند که در دانشگاه سابانجی بورسیه تحصیلی دریافت کنند. هر دانشجو بین المللی که برای دانشگاه سابانجی درخواست می کند، هنگامی که حداقل شرایط پذیرش در دانشگاه را برآورده کند، بطور خودکار برای بورسیه ارزیابی می شود. با این حال، به خاطر داشته باشید که تعداد محدودی بورسیه تحصیلی وجود دارد و رقابت برای آن ها بسیار شدید است.

بنابراین، داشتن حداقل نمرات بورسیه خاصی را تضمین نمی کند. هنگام پر کردن فرم درخواست پذیرش، می توانید قسمت مربوطه را پر کنید تا نشان دهید که علاقه مندید برای بورسیه مورد ارزیابی قرار گیرد. با این حال، به خاطر داشته باشید حتی اگر فراموش کنید این بخش را پر کنید همه متقاضیان به طور خودکار برای بورسیه ارزیابی می شوند. علاوه بر این ، لطفاً توجه داشته باشید که هنگامی که حداقل دو ترم به عنوان دانشجو با نمرات برجسته به پایان می رساند، امکان درخواست بورسیه دانشجویان ممتاز نیز وجود دارد.

لطفاً توجه داشته باشید که سوابق تحصیلی، توصیه نامه، نتایج امتحانات، ریز نمرات، نتایج مصاحبه و هر مدرکی که موفقیت تحصیلی شما را نشان دهد مانند جوایز در مسابقات، هرگونه مدرک المپیاد توسط کمیته بورس تحصیلی مورد توجه قرار می گیرد. بنابراین، شانس بارگذاری این نوع اسناد را از دست ندهید. کمیته بورس تحصیلی این حق را برای خود محفوظ می دارد که مدارک و شرایط اضافی را از دانشجویان درخواست کند. هنگامی که پس از پذیرش به شما بورسیه اعطا می شود، این بورسیه برای دوره تحصیل شما ادامه می یابد.

دانشجویانی که زودتر اقدام میکنند شانس بیشتری دارند بنابراین درخواست پذیرش خود را به روز های پایانی تابستان موکول نکنید زیرا همانطور که ذکر شد بورسیه های محدودی وجود دارد و نباید این شانس را به دلیل زمانبندی اشتباه از دست بدهید.

برای دریافت بورسیه های تحصیلی دانشجویان تحصیلات تکمیلی، سوابق تحصیلی(مدرک قبلی، معدل، توصیه نامه و غیره) و نتایج آزمون (نتایج GMAT / GRE) مطابق با معیارهای مورد نیاز در جریان روند پذیرش ارزیابی می شود و اگر واجد شرایط باشید، انواع مختلف بورسیه تحصیلی با تصمیم کمیته بورس تحصیلی دانشگاه سابانجی به شما اعطا می شود.


هزینه های زندگی دانشجویی


اگر موفق به اخذ بورسیه از دانشگاه سابانجی نشدید اصلا نگران نباشید زیرا هزینه های تحصیل در دانشگاه سابانجی نسبت به هزینه های دانشگاه های اروپایی و آمریکایی با رنکینگ مشابه بسیار مقرون به صرفه است. دانشجویان بین المللی در صورت تمایل به تحصیل کشور ترکیه این شانس را دارند که تحصیلات خود را در کشوری با تاریخی غنی ادامه دهند. اگر به دنبال  تحصیل در کشوری زیبا با آب و هوای متعادل هستید، هیچ کشوری جذاب تر از کشور ترکیه پیدا نمی کنید. در صورت پذیرفته شدند در دانشگاه سابانجی می توانید در طول هفته به تحصیل بپردازید و آخر هفته خود را در استانبول یکی از زیباترین شهر های اروپایی تفریح کنید. 

هزینه های زندگی دانشجویی بسیار به سبک زندگی شما بستگی دارد اما به طور کلی هزینه های زندگی در کشور ترکیه حدودا بین 300 تا 600 دلار در ماه متغیر است. دانشجویان بین المللی برای تامین بخشی از هزینه های خود در کشور ترکیه، در کنار تحصیل به کار نیمه وقت مشغول می شوند.

دانشجویان دوره لیسانس می توانند 10 ساعت در هفته و دانشجویان دوره ارشد 20 ساعت و دانشجویان دکتری 30 ساعت در هفته اجازه کار دارند. که با این وجود می توانند بخشی از شهریه را نیز پوشش دهند البته باید به این نکته توجه کنید که نرخ بیکاری در کشور ترکیه بالاست و پیدا کردن کار کمی مشکل است اما به یادگیری زبان ترکی استانبولی می توانید شانس خود را برای یافتن شغل افزایش دهید.

مقدار شهریه با توجه به مقطع تحصیلی و رشته مد نظر شما با یکدیگر تفاوت دارد. برای مثال، تحصیل در رشته های مدیریتی شهریه بیشتری دارند و تحصیل در رشته های علوم انسانی شهریه کمتری را شامل می شوند. اما شهریه دانشگاه سابانجی در قیاس با دیگر دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه و یا حتی کشور های اروپایی و آمریکایی بسیار پایین تر است ؛ شهریه دانشگاه را باید قبل از شروع هر ترم پرداخت کنید.

هزینه شهریه رشته های مقطع لیسانس حدود 90 هزار لیر است و این مبلغ برای رشته های مقاطع بالاتر تا 120 هزار لیر متفاوت است.. همچنین هزینه اسکان در خوابگاه های دانشگاه بین 15 تا 20 هزار لیر متفاوت است. دانشگاه سابانجی خوابگاه های با اتاق های 4، 2 و تک نفره ارائه می کند.

در صورتی که موفق به اخذ بورسیه از دانشگاه سابانجی شوید هزینه های شما می توانید تا 50 درصد کاهش یابد. البته در موارد خاص در صورتی دانشجو رزومه بسیار خوبی ارائه دهد کل هزینه تحصیل و اسکان دانشجو صفر می شود و در ماه مبلغی برای هزینه های زندگی نیز دریافت می کند.


مزایای تحصیل در دانشگاه سابانجی


دانشگاه سابانجی بیش از 200 قرارداد مشارکت با دانشگاه های سراسر جهان دارد و به دانشجویان این امکان را می دهد تا از طریق سیستم تبادل دانشجو در آمریکا، اروپا، آسیا یا استرالیا تحصیل کنند. علاوه بر تمام مزیت هایی که تا به حال عنوان شد از دیگر امکانات دانشگاه سابانجی می‌توان به مواردی همچون موقعیت جغرافیایی و خوابگاه هایی مناسب و هزینه های مقرون به صرفه یاد کرد.

بخشی از تجربیات دانشگاه و بسیاری از خاطرات خوب دوران دانشجویی، مربوط به خوابگاه است. اصطلاح "خوابگاه" در ترکیه بسته به تجربیات زندگی و محیط فیزیکی تجربه آنها، می تواند انواع زیادی از تصاویر را در ذهن فارغ التحصیلان دانشگاه ایجاد کند. برای دانشگاه سابانجی، خوابگاه ها بخش مهمی از آموزش مناسب دانشگاهی و زندگی شاد در دانشگاه هستند، جایی که دوستی برقرار می شود و در آن مدارا، اشتراک، کمک به دیگران - هنر زندگی مشترک در کوتاه مدت - آموخته می شود.

بر خلاف دیگر دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه، دانشگاه سابانجی به دانشجویان بین المللی خوابگاه و مسکن ارائه می کند و محل اسکان دانشجویان از این نظر تضمین شده است و والدین دانشجویان از این بابت نگرانی ندارند. علاوه بر خوابگاه مراکز خرید و مراکز تفریحی و ورزشی به محل اسکان دانشجویان بسیار نزدیک و در دسترس است.

دانشگاه سابانجی برای هر یک از دانشجویان بیمه درمانی در نظر گرفته است و خدمات بهداشتی و درمانی با تخفیف بسیار قابل توجهی به دانشجویان دانشگاه سابانجی ارائه می گردد.

فاصله دانشگاه سابانجی با مرکز شهر استانبول 40 کیلومتر است و از این نظر برای دانشجویانی که تمایل دارند آخر هفته خود را صرف تفریح کنند بسیار مناسب است.

کتابخانه های شبانه روزی در تمام روز های هفته در خدمت دانشجویانی است که تمایل دارند در کتابخانه درس بخوانند. همچنین یک کامپیوتر به همراه اینترنت رایگان در تمام نقاط دانشگاه در اختیار دانشجویان است.

دانشگاه سابانجی غذای سالم، تمیز و با کیفیت را در مکانی وسیع در اختیار دانشجویان و کارکنان خود قرار می دهد. در مرکز دانشگاه یک سالن غذاخوری با ظرفیت 900 صندلی وجود دارد. صبحانه، ناهار و شام هر روز در اینجا سرو می شود. غذاهای مختلفی وجود دارد که می توانید انتخاب کنید و منوهای استاندارد نیز در دسترس هستند. دانش آموزان همچنین می توانند از دستگاه های فروش اتوماتیک غذا که در خوابگاه ها و ساختمانهای دانشکده هستند استفاده کنند. همچنین رستوران و کافه نیز در محیط دانشگاه قرار دارد و می توانید از آن استفاده کنید.

بیش از 50 باشگاه ورزشی مختلف با امکانات فوق العاده به روز آماده خدمت به دانشجویان دانشگاه سابانجی است.

از مهم ترین و قابل توجه ترین امکانات دانشگاه سابانچی می توان به خوابگاه های مجزا اشاره کرد. در دانشگاه سابانجی خوابگاه دختران و پسران از یکدیگر جداست و همین موضوع باعث آرامش خاطر بری خانواده ها می گردد. 

دانشجویان هنگامی که می خواهند استراحت کنند، می توانند از اتاق های تلویزیون مشترک در هر طبقه دیدن کنند. نظافت در اسکان دانشجویان در اولویت قرار دارد و پرسنل اختصاصی تمام مناطق خوابگاه را تمیز می کنند. 

هر اتاق در خوابگاه 2 الی 4 تخت دارد. و هزینه اتاق های با تخت بیشتر نیز از اتاق های 2 نفره بالاتر است. تمامی اتاق های خوابگاه یک حمام و سرویس بهداشتی و تلفن جداگانه دارد و اینترنت رایگان نیز در همه اتاق ها قابل دسترسی است. علاوه بر این همه دانشجویان میتوانند به صورت کاملا رایگان از خدمات خشکشویی و لباسشویی و دیگر امکانات خوابگاه استفاده کنند.

دانشگاه سابانجی یکی از امن ترین دانشگاه های کشور ترکیه است، خدمات امنیتی در محوطه دانشگاه توسط یک تیم 54 نفره از خدمات امنیتی GROUP 4 که در سه شیفت کار می کنند، ارائه می شود. خدمات توسط مدیر امنیت دانشگاه و کارمند امنیتی نظارت می شود.
فضای دانشگاه سابانجی بسیار زیبا است و در پردیس اصلی دانشگاه یک دریاچه مصنوعی طراحی شده است که با حضور پرنده ها در کنار آب دریاچه، زیبایی دانشکده را دو چندان می کند. علاوه بر امکانات رفاهی و همچنین فضای زیبا و دانشجویانی با سطح علمی بالا از سراسر جهان یکی دیگر از نکاتی که دانشگاه سابانجی را از دیگر دانشگاه های کشور ترکیه مجزا می کند اساتید و هیئت علمی برجسته این دانشگاه است که از نظر سطح آکادمیک با اساتید دانشگاه های آمریکا و اروپا برابری میکنند. رشته هایی که در دانشگاه سابانجی ارائه می شوند محدودند و تلاش بسیاری برای جذب برترین محقق ها و اساتید انجام شده است. دانشجویان نیز با وجود تدریس توسط این اساتید تشویق می شوند تا در کار های پژوهشی فعال تر باشند.

موسسات کاریابی دانشگاه سابانجی ترکیه آینده شغلی شما را تضمین می کنند و پس از فارغ التحصیلی از این دانشگاه نیازی نیست که نگران پیدا کردن شغل باشید. فارغ التحصیلان دانشگاه سابانچی در همه رشته ها و کشورها از نظر حرفه ای و دانشگاهی بسیار ارزشمند هستند. 96 درصد فارغ التحصیلان در عرض یک سال پس از فارغ التحصیلی خود شغل پیدا می کنند. 81 از فارغ التحصیلان مشاغل حرفه ای را در شرکت های معروف دنبال می کنند. Unilever ، Accenture ، Procter & Gamble ، Ford و Deloitte & Touche از جمله شرکت هایی هستند که فارغ التحصیلان دانشگاه سابانجی برای آنها کار می کنند.

دانشگاه سابانجی خود را یکی از نوآورترین و پژوهش محور ترین دانشگاه های ترکیه می داند. به عنوان بخشی از رسالت خود، این دانشگاه قصد دارد تلاش های تحقیقاتی خود را عمدتا به سمت تحقیقات کاربردی و استراتژیک با اهداف پیشبرد دانش، حمایت از آموزش و کمک به پیشرفت جامعه هدایت کند. این دانشگاه دارای تعداد زیادی آزمایشگاه و مرکز تحقیقاتی، از جمله پیشرفته ترین مرکز تحقیق و کاربرد فناوری نانو در منطقه است. دانشگاه سابانجی ترکیه همچنین بالاترین درآمد تحقیقاتی به ازای هر عضو هیئت علمی در بین تمام دانشگاه های ترکیه را داراست.

دانشگاه سابانچی یک موسسه مشارکتی است که از نظر مالی و اداری خودکفا و پایدار می باشد. دانشگاه سابانچی نسبت به نیازهای دانشجویان، خانواده ها، کارمندان، مدیران و کل جامعه حساس است. دانشگاه سابانجی همواره تلاش میکند تا همه مسائلی را که به طور کلی دانشجویان را درگیر می کند، تعریف کرده و نمایان کند و بر تکنیک های کاربردی برای پاسخگویی به نیازهای اجتماعی و تکنولوژیکی آینده تمرکز کند.

وقتی از پردیس بزرگ و یکپارچه دانشگاه دیدن می کنید فکر می کنید که این دانشگاه بین 30 تا 40 هزار دانشجو دارد، اما شاید وقتی متوجه شوید که این دانشگاه در کل 5000 دانشجو دارد و برای حفظ کیفیت تحصیلات عالی به این تعداد کم پایبند است، تعجب کنید. دانشگاه سابانجی کیفیت دانشجویان خود و دانشگاه و روش آموزش را از طریق تحقیق بالا می برد، بنابراین دانشجویان از ابتدای تحصیل انواع مختلفی از تحقیقات را انجام می دهند. سابانجی یکی از دانشگاه هایی است که به دانش آموز انگیزه می دهد و از آن می خواهد در کار خود تلاش کند تا بتواند بعداً در زمینه های عملی خود پیشرفت کند. بنابراین، دانشگاه سابانجی فقط برای دانش آموزان برجسته که علاقه به تحقیق و پیشرفت دارند مناسب است.

نحوه دریافت پذیرش

برای درخواست پذیرش به عنوان دانشجوی بین المللی کارشناسی، قبل از هر چیز باید، الزامات ذکر شده در محدوده قوانین کنسولگری آموزش عالی ترکیه برآورده شود برای ورود به دانشگاه سابانجی دانشجویان بین المللی که سال آخر دبیرستان هستند یا از مدرسه ای معادل دبیرستان های ترکیه فارغ التحصیل شده اند، می توانند برای برنامه های کارشناسی ارائه شده در دانشگاه سابانجی درخواست دهند.

ابتدا نیاز است فرم آنلاین درخواست پذیرش را پر کنید و مبلغ 30 دلار آمریکا نیز باید پرداخت شود. می توانید با استفاده از کارت اعتباری Visa و Mastercard این مبلغ را پرداخت کنید. لازم به ذکر است که این هزینه برای بررسی درخواست پذیرش شما دریافت می گردد. بلافاصله پس از تکمیل مراحل پرداخت، می توانید به فرم درخواست دسترسی پیدا کنید.

از شما خواسته می شود اسناد مندرج در الزامات رشته مورد نظر را بارگذاری کنید ، بنابراین باید نسخه های اسکن شده هر یک از موارد را برای بارگذاری آماده کرده باشید. تا زمانی که همه مدارک بارگذاری نشده و تمام فیلدهای مورد نیاز تکمیل نشده باشد، نمی توانید درخواست خود را ارسال کنید. درخواست های کامل به طور مستمر بررسی می شوند و متقاضیان از طریق ایمیل در مورد پیشرفت مراحل پذیرش مطلع می شوند. حداکثر تا یک ماه پس از ثبت درخواست، نتیجه آن به شما اعلام می گردد. دانشجویان همه ساله از 15 ژانویه تا 13 آگوست فرصت دارند تا فرم درخواست پذیرش خود را ثبت کنند.

برای تحصیل در دانشگاه سابانجی در مقطع کارشناسی به مدارک زیر نیاز است:

 • رزومه تحصیلی

 • ترجمه پاسپورت به زبان ترکی

 • نتایج آزمون ورودی SAT

 • مدارک تحصیلی و ریز نمرات دبیرستان با ترجمه ترکی یا انگلیسی

 • تمکن مالی دانشجو

 • عکس داوطلب

 • توصیه نامه


شرایط اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری کمی پیچیده تر از مقطع کارشناسی است. حداقل الزامات لازم برای پذیرش برای در هر رشته در مقاطع تحصیلات تکمیلی ارائه شده توسط دانشگاه سابانجی به واسطه کمیته پذیرش مربوطه مطابق با شرایط خاص هر رشته تعیین می شود. فرایند درخواست پذیرش به شرح زیر است: اسناد ذکر شده در سایت هر رشته به دانشگاه ارسال می گردد و مراحل ارزیابی را طی می کنند. افرادی که حداقل معیارهای درخواست را دارند، برای امتحان کتبی و/یا مصاحبه دعوت می شوند. سپس کمیته پذیرش تصمیم می گیرد که چه دانشجویانی پذیرفته شوند و دانش آموزان بر اساس آن پذیرفته می شوند.

آخرین فرصت ارسال درخواست پذیرش هر رشته در این مقاطع متفاوت است و باید هر ساله این مورد را از طریق سایت دانشگاه بررسی کنید. اما به طور کلی می توان گفت که بهتر است مدارک خود را بهمن و اسفند ماه ارسال کنید تا شرایط شما برای بورسیه نیز بررسی گردد.

برای ورود به دانشگاه سابانجی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری معمولا به مدارک زیر نیاز است:

 • پاسپورت 

 • مدرک زبان 

 • مدرک GRE یا GMAT در صورت نیازمندی رشته مورد نظر

 • توصیه نامه

 • اصل و ترجمه ریزنمرات دوره کارشناسی

 • اصل و ترجمه مدرک کارشناسی

 • اصل و ترجمه ریز نمرات دیپلم و پیش دانشگاهی

 • اصل و ترجمه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی

 • رزومه

 • انگیزه نامه

سوالات متداول


شهریه دانشگاه سابانجی چقدر است؟

شهریه رشته های مقطع لیسانس حدود 90 هزار لیر است و این مبلغ برای رشته های مقاطع بالاتر تا 120 هزار لیر در سال متفاوت است..

بورسیه تحصیلی دانشگاه سابانجی به چه رشته هایی تعلق می گیرد؟

بورسیه تحصیلی محدودیتی ندارد و به دانشجویان ممتاز تمام رشته ها در تمام مقاطع تعلق می گیرد.

زبان تحصیل در دانشگاه سابانجی چیست؟

زبان تحصیل در دانشگاه سابانجی انگلیسی می باشد.

دانشگاه سابانجی دولتی است یا خصوصی؟

دانشگاه سابانجی یکی از برترین دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه است.

هزینه زندگی در دانشگاه سابانجی چقدر است؟

هزینه های زندگی دانشجویی در دانشگاه سابانجی رقمی بین 300 الی 600 دلار تخمین زده می شود.

دانشگاه سابانجی در استانبول واقع شده است؟

دانشگاه سابانجی در 40 کیلومتری شهر استانبول واقع شده است.

آیا دانشگاه سابانجی مورد تایید وزارت علوم ایران است؟

بله، این دانشگاه مورد تایید وزارت علوم ایران است  و در گروه الف قرار دارد. 

آیا دانشگاه سابانجی رشته پزشکی دارد؟

خیر، دانشگاه سابانجی رشته های محدودی را ارائه می دهد و پزشکی جز رشته های این دانشگاه نیست.

خوابگاه های دانشگاه سابانجی رایگان است؟

در صورت اخذ بورسیه ممکن است خوابگاه رایگان باشد اما به طور کلی سالانه 15 هزار لیر هزینه دارد.

آیا مدرک زبان برای ورود به دانشگاه سابانجی الزامی است؟

خیر، در صورت عدم ارائه مدرک زبان می توانید در موسسه زبان دانشگاه دوره های پیش نیاز زبان را بگذرانید.

ویژگی های دانشگاه

آدرس و اطلاعات تماس

آدرس: ترکیه ، استانبول ، محله اورتا ، خیابان توزلا

ارسال نظر

امتیاز خود را ثبت کنید

میانگین امتیاز کاربران: ۴.۳/۵

milad

تاریخ : 1400/11/02

in uni khobe